Lõppeva nädala neljapäeval, kui režissöör Henrik Evertsson pälvis Estonia-filmi eest Bonnieri ajakirjandusauhinna, ilmus uurivas ajakirjas Filter filmi kritiseeriv mahukas uurimusartikkel üldpealkirjaga „Meelepete“.

„Expressen osutas Filtrile, et filmis pole ühtki tõestatavat sõnavõttu, mis lükkaks ümber Estonia-uurimise järeldused, ning selles on usaldatud vandenõuteoreetikuist ajakirjanikke ja esitletud hulka hääli, kes ilma tõenditeta seavad kahtluse alla rahvusvahelise laevahuku uurimise komisjoni järelduse, et katastroofi põhjustas vöörivisiiri eraldumine,“ vahendas Madli Vitismann Rootsi ajakirjanduses ilmunut BNS-ile.

„Me oleme lasknud kõlada paljudel häältel. Me oleme läbipaistvad, oleme näidanud toormaterjali ekspertidele, õnnetusjuurdluse keskusele ja teistele“ õigustas režissöör Henrik Evertsson end Expressenis. “Oleme väga uhked oma ajakirjanduslikkuse üle, oleme lisanud fakte ja teadmisi. Estoniaga seoses on palju vandenõuteooriaid. Me püüame neid ajakirjanduslikult tagasi lükata.“

„Dokumentaalfilmitegija, kes sai Suure ajakirjandusauhinna /…/ on tegelikult andnud elu ammu ümber lükatud petujuttudele,“ tsiteeris Expressen Filtrit. „Jälle esile ilmuv sõnum on, et ametlik laevahuku põhjus ei kehti. Samal ajal ei esitle filmitegijad ühtki kindlat tõendit, mis lükkaks ümber rahvusvahelise uurimiskomisjoni järelduse. Nad hüppavad sellest lihtsalt üle, kuhjates selle asemel retooriliselt veenva massina tõestamata kaudseid tõendeid, mis osutavad teisele poole.“

Oma uurimusartikli veebitutvustuses osutab Filter, et parasjagu 28. septembril, kui film Estonia huku aastapäeval esilinastus, nõudis hukkunute omaste ühing SEA pressikonverentsil uut laevahuku uurimist. ”Pildid näitavad, et Estonia läks põhja pärast kokkupõrget teise laevaga. Oleks see olnud tsiviillaev, siis oleksime seda teada saanud, seepärast teen ma järelduse, et see oli sõjalaev,” selgitas samal pressikonverentsil endine Riksdagi liige Lars Ångström.

Väljaanne osutas ka Eesti Päevalehele, mis avaldas endise riigiprokuröri Margus Kurmi arvamuse, et Estonia uppus pärast kokkupõrget allveelaevaga.

”Ma pole sada protsenti kindel. Kuid et vigastus on allpool veeliini ja keegi pääsenud tunnistajaist pole rääkinud pealveelaevast, siis sellele see osutab,” tsiteeris Filter Kurmi, lisades tsitaadi veel ühest Kurmi intervjuust: ”Rootsi valetab meile otse näkku.”

Teadaolevalt rääkisid Filtri ajakirjanikud artiklit ette valmistades Eesti valitsuse ekspertidega. Toimetuse juhtkirjas on tõdemus: ”Kui ignoreerida põhjapanevat käitumisteadust, saab tõelise kommikoti, millest ammutada. Tuhandetest andmekildudest võib üles korjata just need, mis osutavad kindlasse suunda.”

Lõppeval nädalal autasustati filmi „Estonia – leid, mis muudab kõike“ režissööri Henrik Evertssoni ühega neljast suurest Rootsis väljaantavast Bonnieri ajakirjandusauhinnast – „Aasta paljastaja 2020“. Žürii põhjendas otsust sellega, et Evertsson trotsis sukeldumiskeeldu ja leidis augu, mis sundis kolme valitsust Estonia mõistatusega põhjani minema.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi