Ameerika Ühendriikide võimud pidasid augusti keskel kinni Eesti ja Venemaa topeltkodakondsusega German Lillevälja, kelle Venemaa oli kuulutanud kümnetesse miljonitesse eurodesse ulatuva investeerimispettuse süüdistusega rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

Venemaa uudistekompanii RBK teatel sisenes Lilleväli Eesti passi kasutades Ameerika Ühendriikidesse juba selle aasta alguses. Lilleväljal ei olnud USA viisat ning ta sisenes riiki viisavabadusprogrammi ESTA-ga, mille alusel tohtinuks ta jääda riiki maksimaalselt 90 päevaks.

USA võimud pidasid 56-aastase Lillevälja kinni 18. augustil ning praegu viibib ta vahi all. Venemaa on kuulutanud Lillevälja Interpoli kaudu rahvusvaheliselt tagaotsitavaks ja tahab mehe üle investeerimispettuse süüdistusega kohut mõista, kuid Ameerika Ühendriigid ei anna teda Venemaale välja. USA ja Venemaa vahel ei ole kehtivat väljaandmislepingut, pealegi sisenes mees riiki Eesti passiga ja Eesti kodanikuna. Tähelepanuväärne on see, et USA ametlikes dokumentides esineb Lilleväli German Hainmanni nime all. Millistel asjaoludel ta erinevate nimede all esineb, on selgitamisel.

Ameerika Ühendriikide immigratsiooni- ja tolliteenistuse Los Angelese esindaja Alex Pons ütles Venemaa uudisteagentuurile TASS, et Lillevälja ootab USA-st väljasaatmine Eestisse. Eesti ametnikud seda eile ei kinnitanud. Riigiprokuratuuri pressiesindaja Kairi Küngas ütles, et neid ei ole Lilleväljaga seonduvast teavitatud.

Infot Lillevälja kohta ei osanud neljapäeval anda ka välisministeerium, kuna ajavahe tõttu algab USA-s tööpäev Eesti aja järgi õhtul.

Lillevälja firma Ankor Invest tegeles aastaid investeeringute vahendamisega, lubades oma klientidele tulusat ja turvalist raha kasvatamist. Veel 3–4 aastat tagasi õnnestus tal uut tüüpi investeeringute vahendajana pääseda mitme Venemaa majandusajalehe veergudele. Mees rääkis majandusajakirjanikele, et ta paneb investorite raha turul tekkivaid anomaaliaid arvestavate matemaatiliste algoritmide abil kasvama.

Ta lubas Venemaal oma klientidele, et investeerib nende raha kümnete tuntud börsifirmade aktsiatesse, nimetades klientidele investeerimisobjektidena selliseid tuntud ettevõtteid nagu Apple, Nike, General Electric, Citygroup, Universal Pictures ning Comcast (ettevõte, mis on telekompaniide NBC ja Sky omanik). Venemaa prokuratuuri süüdistuse järgi ei investeerinud Lilleväli tegelikult raha mitte USA börsiettevõtetesse, vaid kasutas seda isiklike projektide heaks.

Kahe aasta eest võttis Venemaa keskpank Lillevälja ettevõttelt Ankor Invest ära tegevusloa. Pärast seda jätkas ta tegevust uue firmaga GL Financial Group. Ankor Investi tegevusloa kaotamise järel lõpetas Lilleväli selle firma kaudu oma raha paigutanud investorite telefonikõnedele ja kirjadele vastamise.

Kuus petta saanud klienti esitasid USA Florida kohtule hagi, milles nõudsid Lilleväljalt tema firma GL Financial Group vahendusel investeeritud raha tagasi. Hagi esitasid Venemaa kodanikud Tigran Pogosjan, Aleksei Homjakov, Ramazankadi Jussupov ja Dmitri Korjukin, Ukraina kodanik Svetlana Štšerbakova ning USA kodanik Krišnan Ramantan. Nende nõuded Lillevälja vastu ulatusid 10,7 miljoni dollarini.

Kaebajate väitel lõi Lilleväli üle maailma 30 varifirmat, mis meelitasid investoritelt välja raha, lubades turvalist ja tulusat teenimisvõimalust. Tegelikkuses aga kasutati investorite raha võlgade kustutamiseks ja isiklikuks rikastumiseks.

2020. juunis rahuldas kohtunik Federico Moreno hagejate nõuded ja mõistis Lilleväljalt hagejate kasuks välja esialgse nõudega võrreldes kolmekordse summa, 32 miljonit dollarit. Kohus langetas otsuse tagaselja, mis tähendab, et kohus ei rakendanud Lillevälja vastu mingeid sunnimeetmeid.

Eesti kodanik German Lilleväli on Eestis tegutsenud suhteliselt tagasihoidlikult. Äriregistris pole tema ettevõtlusest mingit jälge. Küll aga leiab Suurbritannia firmade registrist märke, mille järgi oli Lillevälja firma GL Asset Management UK Limited postiaadress Eestis Läänemaal Taebla vallas Palivere alevikus.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi