Egiptus, Etioopia ja Sudaan leppisid kokku, et Addis Abeba viivitab kolme riigi vahel pingeid põhjustava megatammi veega täitmise protseduuriga, teatas Egiptuse presidendi kantselei reedel.

Etioopia soovis varem võimalikult kiiresti alustada hiiglasliku Niiluse jõe tammi reservuaari täitmisega juba juulis, seda vaatamata jõulisele vastuseisule allavoolu paiknevatelt Egiptuselt ja Sudaanilt.

Vaidlusküsimuse võttis eelmisel nädalal arutlusele ÜRO.

“Kõigi osapoolte vahel sõlmitud siduv lõplik lepe rõhutab igasuguste ühepoolsete käikude vältimist, kaasa arvatud tammi veega täitmine, ning see saadetakse kirjaga ÜRO Julgeolekunõukogule kaalumiseks istungil, millel arutatakse Renessanssi Tammi teemat järgmisel esmaspäeval,” märkis president Abdel Fattah al-Sisi kantselei.

Sudaani peaminister Abdalla Hamdok märkis eraldi avalduses, et tammi täitmine lükatakse edasi kuni jõutakse vastava kokkuleppeni.

Tema büroo teatel püüavad kolme riigi tehnilised delegatsioonid koostada lõpliku leppe järgmise kahe nädala jooksul, nii nagu tegi vastava ettepaneku Etioopia.

“Sudaan on üks suuremaid kasusaajaid tammist ja samas ka üks suuremaid kaotajaid, kui riske ei hajutata, seega kutsub riik Egiptust ja Etioopiat viivitamatu vajadusega leidma lahendust,” lisas Hamdok.

Väike edusamm tehti pärast Aafrika Liidu täidesaatva nõukogu veebikoosolekut, mida juhtis Lõuna-Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa. Teiste seas osales koosolekul ka Keenia  riigipea Uhuru Kenyatta.

Poliitilised pinged on kõrgel jõe ülesvoolul asuva Etioopia ja allpool paiknevate Egiptuse ja Sudaani vahel pärast hiljutist ministrite tasemel kohtumist, millega ei suudetud jõuda Suure Etioopia Renessannssi Tammi (GERD) leppeni.

Addis Abeba on üpris häälekalt väljendanud oma valmisolekut hakata Niiluse jõe peamisel lisajõel Sinisel Niilusel asuvat reservuaari täitma juulis.

Egiptus, mis näeb hüdroelektritammi enda jaoks olemusliku ohuna, esitas läinud nädalal ÜRO Julgeolekunõukogule apellatsiooni ja kutsus olukorda sekkuma.

Addis Abeba kritiseeris vastuseks Kairot, samas Hartum väljendas muret ÜRO-le seoses Etioopia ühepoolse sooviga täita tammitagune reservuaar veega veel enne, kui selleks on põhjalik kolmepoolne lepe sõlmitud.

Kairo kardab, et tamm pärsiks tunduvalt Niiluse voolu, mis praegu annab riigile ligi 97 protsendi ulatuses selle magevee vajadusest.

Etioopia sõnul on tamm asendamatu enda elektriga varustatuse ning arengu seisukohast.

Niilus annab nii elutähtsat vett kui hüdroelektrijaamade kaudu ka elektrit kümnele riigile, millest hiigeljõgi läbi voolab.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi