Euroopa Liit vastab USA otsusele kehtestada tariifid bloki kaupadele, teatasid valitsused ja tööstusliidud.

USA valitsus otsustas kehtestada tariifi 7,5 miljardi dollari väärtuses kaupadele EL-ist. See avab uue peatüki rahvusvahelistes kaubandussõdades, mis on kasvatas hirmu globaalse majanduslanguse ees.

Tariif on suunatud Euroopa lennukiosade ja lennukite, aga ka teiste kaupade nagu oliivid, viski, vein, juust ja jogurt vastu. Kümneprotsendine tollimaks lennukitele ja 25-protsendine maks ülejäänud kaupadele peaks jõustuma 18. oktoobrist.

USA sai kolmapäeval tariifide kehtestamiseks loa Maailma Kaubandusorganisatsioonilt (WTO), mis otsustas Airbusi riigiabi puudutavas juhtumis Ühendriikide kasuks.

EL eeldab, et sarnane vaidlus, mis puudutab Ühendriikide riigiabi Boeingule, laabub lähikuudel bloki kasuks.

Brüssel loodab vastastikust tariifide kehtestamist vältida, sest nende kulu võib kõrgemate hindade kaudu tarbijatele langeda.

“Oleme proovinud kaubanduspingeid leevendada, aga kui nad ei ole lepitusmeeleolus, siis loomulikult võitleb Euroopa vastu,” ütles Prantsuse valitsuse pressiesindaja Sibeth Ndiaye.

Hispaania toidu- ja joogitööstuse föderatsiooni juht Mauricio Garcia de Quevedo ütles, et tariifid annavad tööstusele hoobi ja see viib töökohtade kadumiseni.

Ühendriigid on EL-i järel Hispaania toidusektori suurim klient, teatas föderatsioon. Sektor eksportis mullu 1,7 miljardi euro eest kaupu.

Hispaania põllumajandussektori ühenduse COAG-i peasekretär Miguel Blanco ütles, et tariifid on “täiesti ebaõiglased ja ülepingutatud”.

“Taaskord – põllumajandussektor maksab EL kaubandussõja eest, millel pole Hispaania maapiirkondadega mingit pistmist,” ütles ta Europa Pressile.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi