Tänavune Euroopa päev on oluline verstapost Euroopa Liidu ajaloos: möödub 70 aastat Schumani deklaratsioonist, mida peetakse Euroopa Liidu sünnitunnistuseks, teatas EL-i esindus Eestis.

Omaaegne Prantsuse välisminister Robert Schuman pidas 1950. aasta 9. mail kõne, milles kutsus üles solidaarsusele ning tuli välja ideega alustada uut liiki poliitilist koostööd Euroopas, mis muudaks sõja siinsete rahvaste vahel mõeldamatuks.

“Euroopat ei looda üleöö ega ühe hooga. Euroopa sünnib konkreetsetes tegudes, mis kõigepealt loovad tõelise ühtekuuluvuse,” ütles Schuman enda avalduses.

Tänavu on Euroopa päev märgilise tähendusega veel ühel põhjusel – paremini kui kunagi varem mõistame, kui tähtis on solidaarsus ja oma inimestest hooliv liit.

Euroopa päeval on õige aeg tuletada meelde ka Euroopa Liidu põhiväärtusi: rahu, vabadus, õigusriik, demokraatia ning kõigi jaoks toimiv majandus, mis võimaldab inimestel töötada ja elada rahumeelselt koos ning kasutada samal ajal ära kõiki võimalusi, mida majandus ja tehnoloogia meile pakub.

Euroopa Liit on jätkuvalt meie võimsaim vahend natsionalismi, rassismi, antisemitismi, sotsiaalse tõrjutuse, konfliktide ja sõja vastu.

Sel aastal jõuab Euroopa päev eestlasteni teleekraani, sotsiaalmeedia ja digimängu vahendusel.

Laupäeval kella 9–21 saab mängida digitaalset Euroopa mängu, võita auhindu ja hankida uusi teadmisi virtuaalsel reisil läbi Euroopa aadressil www.euroopapaev.ee.

Õhtul on ETV ekraanil telemängu “Eesti mäng. Euroopa eri” finaal. Sotsiaalmeedias leiab teemaviite #minueuroopa abil paljude eestlaste lood sellest, mida tähendab nende jaoks Euroopa ja kuidas tähistatakse Euroopa päeva.

Sarnaselt Eestiga tähistatakse Euroopa päeva kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides, seekord kõikjal enamasti veebis. Veebi vahendusel jagatakse inimestega lugusid Euroopa solidaarsusest ja ühtsusest erinevates eluvaldkondades, olgu selleks rahvatervis, teadusuuringud, reisimine, transport või majanduse taastamine.

Kell 11 avab virtuaalselt uksed Euroopa Parlament. Päevapikkuses kavas on Brüsseli istungisaali külastus, avalik arutelu Euroopa Parlamendi presidendi David Maria Sassoliga, vestlusring Robert Schumanist ja palju muud.

Paljudes liikmesriikides korraldatakse veebiarutelusid Euroopa Liidu ajaloost, kriisist väljumise teemadel ja Euroopa tulevikust kriisijärgsel ajal. Mitmes liikmesriigis toimuvad veebiviktoriinid ja mälumängud – Lätis ja Leedus korraldatakse lausa eksamid, kus inimesed saavad näidata oma EL-i alaseid teadmisi.

Euroopa hümni, Ludwig van Beethoveni “Oodi rõõmule” esitavad muusikud ja koorid Saksamaal ning koorid ja ansamblid kogu Euroopast Itaalia virtuaalkontserdil “Band and Choirs 4 Europe”. Teemaviitega #BeethovenEnCasa jagavad hispaanlased sotsiaalmeedias klippe, kus nad ise Euroopa hümni esitavad.

Prantsusmaal algab kell 13 kaheteistkümnetunnine muusikamaraton, milles osalevad 30 ansamblit ja artisti 30 Euroopa riigist. Eestist astub üles NOËP. Ka Sloveenia ja Austria muusikud esinevad Euroopa päeval oma kodudest.

Mitmes riigis näidatakse Euroopa päeva puhul filme. Reedel avanes võimalus vaadata Loov Euroopa kodulehel 48 tunni jooksul tasuta nelja Balti ja Balkani riikide koostööfilmi.

Laupäeva õhtul algusega kell 19 annab Euroopa Liidu Noorteorkester (EUYO) veebikontserdi “Lootus läbi muusika” 30 riigist pärit 112 muusiku osalusel.

Portugal on tootnud koostöös kunstimuuseumitega videod Euroopa kunstikollektsioonidest, mille eesmärk on näidata Euroopat kui kunstivabaduse taimelava. Mitmel pool korraldatakse joonistusvõitlusi: Belgia lapsi on kutsutud üles joonistama Euroopa täht ja pühendama see kellelegi, keda nad soovivad tänada, mäletada või julgustada.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi