Kevade saabumisel on nii Ukraina sõja kui ka elektri kallinemise tõttu halupuude hind lakke tõusnud ning küttepuidu pakkujad ennustavad, et praegused müügihinnad pole kaugeltki tipp, kirjutab Postimees.
Lääne-Virumaal peamiselt Kadrina, aga ka Tapa valla inimesi küttepuudega varustava OÜ Kaigerli juhatuse liige Kaius Kaso tõdes, et hinna võrdlemiseks piisab, kui pöörata pilk pooleteise kuu taha. «Hakkasime veebruari keskel müüma toorest leppa 45 eurot ruum, nüüd on miinimumhind 60 eurot. Arvan, et nädala pärast on juba 65 eurot,» rääkis ta. «Lepp on kõige maltsam ja kõige väiksema kütteväärtusega puit üldse. Ei teagi, miks seda tahetakse, aga eks ta kuivab ruttu: inimesed kevadel ostavad ja sügisel saavad juba kütta. Kellel on võimalust kauem kuivatada, sellel tulekski võib-olla osta rohkem segapuud, kus on sees vaher, saar, toomingas ja paju, sest need on tükk maad suurema kütteväärtusega.»
Lepaga umbes samas hinnas on mehe kinnitusel okaspuu, ent väga suurt nõudlust viimase järele pole. «Kaske mul pakkuda ei ole, aga olen kuulnud, et selle ruumi eest küsitakse 80 eurot,» lisas Kaso.
Toore ja ahjukuiva puu hinnavahe on Kadrina valla väikeettevõtja sõnul omakorda umbes paarkümmend eurot. «Tee mis tahad, aga kuiv puu kuivab kümme protsenti kokku. Lisaks peab teda kuivatamiseks kuskil ladustama,» selgitas ta.
«Halupõud hakkas pihta juba eelmisel aastal. Ausalt öeldes on rahvas paanikas. Vanasti ikka oodati ära, kui puud õues kuivasid ja seejärel sai need ära laduda, nüüd aga käid ja valad halud lumehunniku otsa ning inimene on veel õnnelik, et tal on need aia taga olemas,» rääkis Kaso.
Väike-Maarja vallas Raigu külas küttepuude tootmisega tegeleva osaühingu Haluproff juhatuse liige Tarmo Järvamägi meenutas, et nende firma küsis eelmisel aastal hooaega alustades ruumimeetri toore halli lepa eest 35 eurot. Sügisel lõpetati 42 euroga ja tänavust hooaega alustati jaanuaris juba 45-eurose hinnaga.
Eelmise nädala lõpus müüs Haluproff halli leppa 65 euroga, kuid Järvamägi pakkus, et eeloleval suvel on hind tõenäoliselt juba 20 eurot kõrgem. «Üle 70 euro läheb kindlasti. Muidugi ei oska keegi midagi sellist ette näha, aga arvan, et see on kuu aja küsimus. Mina poleks varem sedagi arvanud, et üle 60 euro läheb, aga kui tihumeeter maksab ees nii palju, siis pole võimalik odavamalt asja müüa, kui sisse ostad,» kõneles ta.
Tarmo Järvamägi nentis, et nüüd, mil majandus hakkas tõsisemaid trikke tegema, toimus hinnatõus lausa viie ja kümne euro haaval. «See oli enam-vähem nädalate küsimus: nädal möödus ja viis eurot läks juurde, veel nädal ja jälle viis eurot otsas. Graanuli- ja energiatootjatega käis võidujooks: kes rohkem maksis, see puidu endale sai. Sellepärast see hind ongi selline,» lausus ta ja lisas, et kui küttepuude tootjad üldse edasi tegutseda tahavad, tuleb neil selle nimel paratamatult maksta pakkujatele kallimat hinda.
Puidutoorme ostab Haluproff sisse Eesti metsafirmadelt, kuid eelistatakse mõistagi neid, kes tegutsevad ettevõtte tegevuskohale lähemal. Halge müüakse omakorda kangetega kohalikule vallale, katlamajadele ning eraisikutele. Seejuures pakuvad nad üksnes toorest, mitte kuiva puud. «Valdavalt on turul hall lepp. Kase hinda ei saa kliendile öeldagi, sest see on üüratu,» tähendas Järvamägi.