Tartu Ülikooli Narva kolledži noorsootöö tudengi sõnul ei saa ta kõrgharidusteed lõpetada, kuna ei valda eesti keelt C1-tasemel, ometi sisseastumisel seda ei nõutud.
Tudeng rääkis, et samas olukorras on ka paljud teised tudengid, tema sõnul lausa 11 inimest. Kui ta mõned aastad tagasi kolledžisse astus, ei nõutud tudengitelt eesti keeles taset C1. Küll aga nõuti seda temast aasta hiljem sisseastujatelt. «Meile teatati Facebookis, et tingimused muutuvad ning nüüd peab meil olema keeletase C1,» rääkis tudeng. «Pärast mitmeid pöördumisi kolledži poole kirjutas 20. märtsil õppekava kuraator mulle sotsiaalmeedias, et me saame lõpetada kolledži samadel tingimustel, mis ülikooli astudes, ehk ilma C1-keeletasemeta,» selgitas tudeng.
Septembris jätkas ta eksternõppes ja maksis 600 eurot, et kõrgharidus ikkagi omandada. «Alustasin lõputööga, kohtusin akadeemilise töö juhendajaga ning korraga, 9. oktoobril kallati mulle külma vett kaela – et saada lõputunnistus kätte, on vaja keeletaset C1,» rääkis tudeng. «Arvestusel mulle keegi seda ei öelnud, et reeglid on taas muutunud.»
Ta lisas, et tema tuttavad tudengid said augustis kolledži lõpetada vanadel tingimustel. «Tingimused muutuvad järsult, keegi sellest rääkida ei taha. Igas kirjas saadeti mind õppedirektori, siis kuraatori poole – lõpuks ei vastanud keegi konkreetsetele küsimustele, vaid ikka ringiga,» rääkis tudeng.
Ta juba töötab erialal, mida pole saanud tingimuste pideva muutumise tõttu lõpetada. Samas ei saa ta kolledži tingimuste järgi praktikal käia – selleks on vaja omandada eesti keeles C1-tase – ning ilma praktikata ei saa ta alustada diplomitööga. «Ma töötan noortega igast Eesti nurgast ja räägin rahulikult eesti keeles, kusjuures teen seda meeleldi, aitan noori. Et saada kõrgharidus ikkagi kätte, läbisin raha eest mitu eesti keele kursust,» selgitas tudeng ja lisas, et koolist anti talle isegi luba lõputööd kaitsta, kuid siis muudeti meelt.
Narva kolledži direktor Marek Sammul ütles, et on olukorraga kursis, kuid selle küsimusega tegeleb kolledži haridusdirektor. «Mõistan, et tudengitel on keeruline, et nad soovivad kolledžit lõpetada,» lausus Sammul, kelle sõnul soovib ka tema, et nad saaksid seda teha. «Selles pole küsimus, vaid reeglites. Ülikooli läbimiseks tuleb läbida eksamid. Kõik tingimused tuleb täita, ja kui need pole täidetud, siis ei saa ülikool midagi teha,» selgitas Sammul.
Narva kolledži direktori sõnul on eesti keele valdamine C1- tasemel väga tähtis ning see on kohustuslik nõue diplomi saamiseks. «Nad peavad oskama eesti keelt,» kinnitas Sammul.
Direktor lisas, et konkreetse küsimusega tegelevad kolledži juristid, kuid kuna olukord on keeruline, siis selle lahendamine võtab aega. «Lõppude lõpuks ei tea me, milline lahendus leitakse. Seetõttu on mõistlik ära oodata juristide vastus, et otsus oleks õige,» lausus Sammul.
Kolledži õppedirektor Ingrid Vetka avaldas lootust, et lahenduseni jõutakse järgmisel nädalal.