Politsei pöörab jaanipühade ajal kõrgendatud tähelepanu liiklusjärvele ja avaliku korra tagamisele, samuti tuletab politsei meelde, et turvaliste pühade kindlustamiseks saab iga inimene kaasa aidata.
Politsei- ja piirivalveameti operatiivjuht Tago Trei sõnas, et jaanipühade ajal on iga-aastaselt politsei väljas suurte jõududega, et ohuolukordi ennetada või vajadusel kiirelt sekkuda ja inimesi aidata. „Väljakutsete teenindamise kõrval hoiavad politseinikud ja abipolitseinikud pilku peal ka erinevatel väiksematel jaanipidustustel. Samuti patrullivad politseinikud ja piirivalvurid paatidega veekogudel, kuhu sooja ilmaga enam inimesi puhkama ja pidutsema koguneb,“ kirjeldas ta.
Ta märkis, et suurimaks riskiteguriks on pühade ajal alkoholi kuritarvitamine ning purjuspäi tehtud valikud, mis inimese enda ja teinekord teisedki ohtu seavad. „Igas peoseltskonnas võiks olla kaine grupijuht, kes on vajadusel teistele autojuhiks, hoiab sõpru purjusujumise eest ning aitab ennetada joobes inimeste arveteklaarimisi, mis kaine kõrvalpilguta vägivaldseks võivad minna,“ rääkis ta.
Politseioperatsioone liikluse rahustamisel alustas politsei juba möödunud nädalavahetusel. Kokku kontrolliti nädalavahetusel Eestis üle 15 000 sõidukijuhi kainust ning kõrvaldati liiklusest üle saja joobes juhi. Lisaks tabati pea pooltuhat kiirusületajat. „Need numbrid on muret tekitavad ning kahetsusväärselt tõi nädalavahetus kaasa mitu rasket liiklusõnnetust, milles kaotas elu neli inimest. Liikluse rahustamiseks ja inimeste abistamiseks suurendasime pühade ajaks planeeritud patrullide arvu nüüd veelgi, samuti on kasutusel mobiilsed kiiruskaamerad,“ tõi operatiivjuht välja.
Liikluse kõrval andsid möödunud nädalavahetusel tooni ka perevägivallajuhtumid, kus politsei abi vajas enam kui sada vaimse või füüsilise vägivalla ohvrit. Varasemad aastad on näidanud, et pühade ajal kahekordistub perevägivallajuhtumitest teada andmiste arv. „Kodu on iga inimese turvalisim koht, kus keegi ei tohiks kannatada pereliikmete vägivaldususe tõttu. Kui on vahetu oht inimesele, tuleb helistada 112 ning abi kutsuda. Palume ka naabritel olla tähelepanelik kõrval korterist kostuva suhtes. Kui on kuulda nuttu ja karjumist, võib tegu olla lähisuhtevägivallaga,“ sõnas operatiivjuht.
Lisaks tõi politsei möödunud nädalavahetusel üle Eesti kainestusmajadesse turvaliselt pead välja puhkama 128 inimest, kes olid alkoholi liigtarvitamise järel pargipingile, tänavale või mujale lebama jäänud ning võinuks ohtu sattuda. „Märgates abivajajat, andke sest kindlasti teada. Abitus seisundis inimest võib olla tabanud eluohtlik terviserike, samuti võib inimene vajada meditsiinilist abi alkoholimürgistuse tõttu,“ rääkis Tago Trei.
- Ta tõdes, et see, milliseks kujunevad tänavused jaanipühad, sõltub eeskätt igast inimesest endast. „Arutu kihutamine, joobes juhtimine, purjuspäi ujumine ning muul moel enda või teiste ohtu seadmine on see, kus lähedaste ja teiste kõrvaliste inimeste kiire sekkumine või kõne 112-le võib ära hoida hullema. Eesootavate pühade ajal on olulisim säilitada mõistlik meel ja hoida end ning teisi,“ ütles Trei ning avaldas lootust, et inimesed saavad pereringis jaaniõhtust rõõmu tunda ilma, et politseid, päästjaid või kiirabi oleks vaja kaasata.