Riigikohus mõistis reedel oma endise tööandja ärisaladuse varguse süüdistatud lillepoe ekstöötajad õigeks.

Riigikohus rahuldas Kristiina Maseri, Jana Kähri ja Mall Kaldase kaitsja Kristi Rande ja BloomEst OÜ kaitsja Oliver Nääsi kaebused ning tühistas Tallinna ringkonnakohtu süüdimõistva otsuse ning jõustas Harju maakohtus langetatud õigeksmõistva otsuse.

Riigikohus tõdes, et naiste töölepingutes oli konfidentsiaalne teave määratletud väga üldiselt ning sinna alla arvati muu hulgas näiteks arvutite kasutajatunnused ja paroolid, personaliandmed, millel ei ole juba ainuüksi olemuse tõttu ärisaladuse kvaliteeti.

Riigikohtu hinnangul, et ei muuda teavet ärisaladuseks pelgalt asjaolu, et tööandja on selle konfidentsiaalseks kuulutanud.

Riigikohus nõustus maakohtuga, et süüdistuses kirjeldatud andmed ei kvalifitseerunud naiste endise tööandja ärisaladuseks, mistõttu ei saa neile ka ette heita nende andmete avaldamist ja kasutamist.

Süüdistuse järgi pidasid naised alates uue äriühingu loomisest ühiselt BloomEst OÜ ärihuvide nimel ning oma tööandja Horticom OÜ ärisaladust ja töövahendeid ära kasutades läbirääkimisi erinevate Horticom OÜ hankijatega ja klientidega selleks, et need koostööpartnerid Horticom OÜ-lt üle võtta enda poolt loodud konkureerivasse ettevõttesse BloomEst OÜ. 

Mullu oktoobris tunnistas ringkonnakohus Jana Kähri, Mall Kaldase ja Kristiina Maseri süüdi ärisaladuse ebaseaduslikus kasutamises ja avaldamises ning mõistis neile tingimisi kuue kuu pikkuse vangistuse. Ringkonnakohus tunnistas äriühinguna süüdi ka naistele kuuluva BloomEst OÜ ja mõistis firmale rahalise karistuse 10 000 eurot.

Ringkonnakohus märkis, et kuigi süüdistatavate töölepingutes ei olnud kohustust, et nad ei tohi pärast Horticom OÜ-st lahkumist oma erialal töötada ja oma varasemaid teadmisi kasutada, ei tähenda see seda, et süüdistatavad võivad pärast töölt lahkumist teise ettevõtte ärisaladust kasutada.

Harju maakohus leidis aga oma eelmise aasta 3. juulil langetatud otsuses, et naised kasutasid BloomEst OÜ tegevuse planeerimisel enda oskusteavet, mis oli neil olemas juba ennem Horticom OÜ-s tööle asumist.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi