Alexela juhatuse esimees Marti Hääl ütles teisipäevasel riigikogu rahanduskomisjoni istungil, et talvekuudel võib siinses regioonis maagaasi puudu jääda, Eleringi hinnangul on varustus aga piisav.

“Ilmselt ei ole kahtlust, et aastasel baasil oleks gaasi varustuskindlus võimalik tagada. Küsimus on selles, et märtsikuus tarnitava gaasiga jaanuarikuist puudujääki ei ole võimalik katta,” märkis Hääl. “Meie näeme väga selgelt, et jaanuaris, veebruaris ja ilmselt veel ka märtsis on gaasi varustuskindluse füüsilise molekuli probleem,” toonitas ta.

Puudujääk tuleneb Gasgrid Finlandi teatatud taasgaasistamisvõimekusega tankeri (FSRU) oodatust väiksemast võimekusest – alates jaanuarist 2 teravatt-tundi kuus – ning ennustatust suuremaks kujunevast nõudlusest Soome-Balti gaasitarbimise regioonis. Faktoriks on Hääle sõnul nii Leedus asuva Achema väetisetehase tootmine kui Neste rafineerimistehas, mis võib hakata pärast Venemaa naftatoodete sisseveo keelu jõustumist suurema võimsusega tööle. Samuti viib Klaipeda terminalist gaasi ära Leedu-Poola ühendus GIPL. Kuna Poolal on omakorda ühendus Saksamaaga, siis võivad Leedu terminalist gaasi osta ka sealsed turuosalised.

Eleringi hinnangus, mille järgi gaasivarustusega probleeme pole, on Hääle vaates palju soovmõtlemist. “Ma väga tahaks loota, siiralt tahaks loota, et see vastab tõele, et see gaas tuleb ja kellegil ei piirata. Aga me peame aru saama, et siin on, vähemalt turuosalise hinnangul, väga suur osa soovmõtlemist. Et ükski risk ei realiseeru, desünkroniseerimiseks vajalike elektrijaamade käitamiseks vajalikku gaasi ei lähe ja nii edasi,” ütles Alexela juhatuse esimees.

Ka gaasisõltuvus on Hääle sõnul suurem kui enamasti räägitakse, ulatudes töötlevas tööstuses 50 protsendini ja toiduainetööstuses 75 protsendini. “Ja kuna töötlev tööstus on ka tarbijate kaitsmise mõttes järjekorras kõige viimane ehk nemad lülitatakse talvel esimesena välja, kui gaasi füüsiliselt puudu jääb, siis ma ei taha isegi mõelda selle doominoefekti peale,” lisas ta.

“See on okei, kui erinevad turuosalised ja süsteemihaldur näevad turgu, turuprognoose erinevalt. Oluline on siin lihtsalt siis fikseerida see, kes ühe või teise stsenaariumi puhul selle eest vastutab,” lisas Hääl.

Eesti elektri- ja gaasisüsteemi halduri Eleringi juht Taavi Veskimägi ütles istungil, et Soome-Balti regiooni gaasivarustus ja taristu on piisav tarbimise katmiseks.

Eleringi analüüsi järgi on ka kõige kriitilisemal hetkel märtsi lõpus gaasivarustuse ülejääk regioonis 7 teravatt-tundi, kinnitas Veskimägi. Samuti on tarbimise prognoosis tema sõnul arvestatud Baltimaade elektrisüsteemi potentsiaalse erakorralise desünkroniseerimisega seotud gaasielektrijaamade tarbimine Lätis ja Leedus.

Samuti pole Soome süsteemihalduri hinnangul võimalik füüsiliste taristupiirangute tõttu anda tulevasest veeldatud maagaasi (LNG) terminalist Soome võrku üle 105 gigavatt-tunni päevas, mis hakkab piirama Soome gaasitarbimist.

Eleringi prognooside järgi, kui võtta arvesse kolme Balti riigi ja Soome tarbimist järgmise aasta kevadeni ja võrrelda seda Läti maa-aluses gaasihoidlas hoiustatud 12,5 teravatt-tunni gaasi ja lisada sellele Klaipeda, Hamina ja loodav uus LNG tarnekanal, siis on piirkonnas aastase tarbimise katmiseks kuni üle 66 teravatt-tunni maagaasi, ütles Eleringi kommunikatsiooni projektijuht Elo Ellermaa BNS-ile.

Tarbimine on samal ajal Balti riikides ja Soomes tarbimine, millele on lisaks arvestatud sisse ka GIPL ehk Leedust Poola mineva ühenduse kaudu siinsest piirkonnast väljuda saav gaasikogus, 48,5 teravatt-tundi.

jätkuvalt abi ka teiste tervisemuredega inimesed, mis ei ole kuhugi kadunud. Lisaks osutab perearsti nõuandetelefon alates 1. jaanuarist uue teenusena ka vaegkuuljatele mõeldud veebivestlust, mida plaanime edasi arendada käesoleval aastal,” ütles Friedemann. 

Kuigi pöördumiste teemad on aja jooksul jäänud samaks, on muutunud nende osakaal. Valdavaks on hetkel ülemiste hingamisteede viirushaiguse sümptomitega pöördujate arv, mis tuleneb suuresti COVID-19 levikust, kuid kadunud ei ole ka teised hooajalised viirushaigused ning igapäevased tervisemured, sealhulgas krooniliste haiguste ägenemised, traumad ja vigastused.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi