Raamatukogud üle Eesti eksponeerivad esmaspäevast 3. aprillini oma kõige erilisemaid esemeid, et rõhutada raamatukogude rolli oluliste mäluasutustena.
„Kogude pärlid“ näitused on väljas enam kui 100 raamatukogus, millest osasid saab uudistada ka virtuaalselt.
„Raamatukogude aasta esimese kolme kuu jooksul avame programmi kuuluvate sündmustega raamatukogusid kui kultuurikeskusi ja kultuuriloo säilitajaid. Nagu ka kõige väärtuslikumad kogude pärlid on sageli silma alt ära arhiivi pandud, nii kipub ka raamatukogude roll mäluasutustena sageli muude tegemiste varju jääma,“ sõnas raamatukogude aasta programmijuht Liina Valdre. „Alates 28. märtsis toovad raamatukogud oma pärlid varalaegastest välja ning uudistamist on kuhjaga!“.
Teavitamise põhjal on kõige usinamad „Kogude pärlid“ näituse korraldajad Tartumaal, Raplamaal, Harjumaal ja Pärnumaal. Nimekirja osalevatest raamatukogudest leiab veebilehelt www.raamatukogudeaasta.ee/sundmus/kogudeparlid/ .
Väljapanekute üks vanimaid teoseid, 1707. aastast pärit „Lieffländische Landesordnungen” on eksponeeritud Võrumaa Keskraamatukogus. Põlva Keskraamatukogus on väljas Adrienne Thomase romaan „Sõdur Katrin”, mis Saksa okupatsiooni perioodil kogust eemaldati ning mille leidis 1944. aastal peidukohast väike tüdruk, kes tagastas selle raamatukogule 54 aastat hiljem.
Tartu Ülikooli raamatukogu näitusel saab uudistada maailma esimesi teadusajakirju „Philosophical Transactions“ ja „Journal des sçavans“, samuti iseäraliku välimusega CD plaat, mis on USA kujuga.
Raamatukogude teema-aasta kutsus ellu kultuuriministeerium ja seda veab koostöös 870 raamatukoguga Eesti Rahvusraamatukogu.