Riigikogu keskfraktsiooni liikme Oudekki Loone hinnangul Euroopa rahapoliitikast Itaaliale ei piisa, sest see tuleb liiga hilja ning jääb vahendite poolest ebapiisavaks.

“Itaalia peaministri Giuseppe Conte reedene sõnavõtt Euroopa rahapoliitika osas oli täis kibedust – tema isiklikku ja vähemalt osaliselt ka Itaalia koalitsiooni oma,” ütles Loone BNS-ile. “Oli ju Conte lubanud, et Itaalia ei nõustu ühegi eurogrupi deklaratsiooniga, kus mainitakse Euroopa Stabiilsusmehhanismi, aga ei mainita eurovõlakirju. Paraku ei uskunud Holland ega Saksamaa Conte läbi lillede esitatud ähvardust, et Itaalia saab ilma Euroopata siis ka hakkama.”

“See, et pärast eilset eurovõlakirjad Itaalia ja Prantsusmaa seniselt pakutud viisil kunagi reaalsuseks saavad, on väga vähe tõenäoline,” nentis Loone ja lisas, et kui ka saaksid, poleks nendest abi. “Krugmanlikult öeldes on seda “liiga vähe ja liiga hilja” majanduse stimuleerimiseks pärast kuude kaupa kestnud täielikku seisakut paljudes riikides.”

“Kui koroonapandeemiast tingitud majanduskriisist tahta reaalselt välja tulla, siis on vaja märgatavalt tugevamaid samme. Kõigepealt tuleb loobuda kasinuspõhimõttest ehk aknast tuleb välja visata Fiscal Compact – majandus- ja rahaliidu fiskaalkokkulepe,” selgitas Loone. “Teiseks, sellest kriisist väljatulekuks tuleb taas üles kaevata Mario Draghi strateegia “whatever it takes” ehk “mida iganes vaja on” – ehk siis luua Euroopa Keskpanga piiramatu meede liikmesriikide defitsiitide monetariseerimiseks –, kuid seekord mitte euro päästmiseks, vaid liikmesriikide majanduskasvu tagamiseks. See tähendab: Euroopa aluskokkulepped tuleb ümber kirjutada.”

“Eelmises kriisis me juba nägime: tänased kokkulepped viivad meid ainult kasinusse, vaesusse ja lagunemisse. Vajame uusi majanduspoliitilisi aluseid, mis tagaksid heaolu igale Euroopa inimesele,” soovitas Loone.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi