Riigikogu arutab teisipäevasel istungil kriminaaluurimise all olevalt Keskerakonna saadikult Mihhail Korbilt saadikupuutumatuse võtmist. 

Õiguskantsler Ülle Madise rahuldas juba möödunud nädalal prokuratuuri taotluse ja tegi riigikogule ettepaneku võtta Korbilt saadikupuutumatus.

Riigiprokuratuur saatis 18. märtsil õiguskantslerile taotluse, et riigikogu liikmelt Mihhail Korbilt võetaks ära saadikupuutumatus ja tema suhtes jätkuks kriminaalmenetlus seoses Porto Franco kriminaalasjaga, kus teda kahtlustatakse korruptsioonikuritegudes.

Kahtlustuse kohaselt leppisid Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud ettevõtja Hillar Teder ja Korb kokku selles, et Teder annetab erakonnale enne möödunud sügisel toimunud kohalike omavalitsuste valimisi kokku kuni miljon eurot, vastutasuks korraldab Korb arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linnale kuuluvale maale.

Praeguseks on prokuratuur asunud süüdistuse esitamiseks ettevalmistusi tegema. Seaduse järgi saab riigikogu liikme kohta süüdistusakti koostada ainult õiguskantsleri ettepanekul ja riigikogu koosseisu enamuse nõusolekul.

Keskerakonna fraktsiooni juht Jaanus Karilaid ütles märtsis, et erakond on riigikogus valmis toetama Korbilt saadikupuutumatuse võtmist.

“Me oleme sinna sisse vaadanud ja me usume õigusriiki ning loodame, et Mihhail Korb tuleb sealt puhtana välja. Mihhail Korb on lubanud, et ta läheb ise ka pulti ja palub ära võtta saadikupuutumatus, et seista kohtus oma tõe ja õiguse eest,” sõnas Karilaid.

Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud võimalikes korruptsioonikuritegudes peeti mullu jaanuaris kinni ettevõtja Hillar Teder ning toonase rahandusministri Martin Helme nõunik Kersti Kracht, kahtlustus esitati ka Keskerakonna peasekretärile Mihhail Korbile ja veel kahele ettevõtjale. Skandaali tulemusena astus peaminister Jüri Ratas tagasi, ühtlasi lagunes Keskerakonna, Isamaa ja EKRE kolmikliit.

Riigiprokuratuuri esitatud kahtlustuste järgi püüdis Teder saada Porto Franco kinnisvaraarendusele soodsaid otsuseid nii Tallinna linna kui ka riigi tasandil. Seetõttu esitati kahtlustus viiele inimesele ja Keskerakonnale.

Riigiprokurör Taavi Perni sõnul leppisid Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud Teder ja Keskerakonna peasekretär Korb kokku selles, et Teder annetab erakonnale enne 2021.aasta sügisel toimuvaid kohalike omavalitsuste valimisi kokku kuni miljon eurot, vastutasuks korraldab Korb arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele.

Prokuratuur lõpetas Porto Franco eeluurimise novembri keskel ja saatis toimikud advokaatidele. Sellest alates on kaitsjad tutvunud toimikumaterjalidega ning saanud võimaluse taotluseid esitada.

Praeguseks on kõik esitatud taotlused lahendatud ning prokuratuur on asunud süüdistuse esitamiseks ettevalmistusi tegema.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi