Pärast koroonaviiruse leviku algust 2019. aasta lõpul Hiinas on Aafrikas viirusesse nakatunud üle viie miljoni inimese, selgus laupäeval AFP ametlikele allikatele tuginevast statistikast.
54 riigis ja territooriumil on tuvastatud kokku 5 008 656 nakkusjuhtu, neist pea 109 800 viimase nädala jooksul, mis teeb ööpäevaseks keskmiseks nakatunute arvuks 15 680.
Viiruse tagajärjel on surnud üle 134 000 inimese, keskmiselt sureb ööpäevas 320 inimest, mis on nädala taguste andmetega võrreldes 16 protsenti rohkem.
Ametlikult tuvastatud nakkusjuhtude arv on ilmselt vaid murdosa kõigist nakkusjuhtudest, sõltuvalt erinevate riikide tervishoiupoliitikast ja testimise võimekusest.
Aafrika on praegu ainus piirkond maailmas, kus nakatumine on tõusuteel. Nädalaga suurenes nakatunute arv 30 protsenti ning kontinenti ähvardab viiruse kolmas laine.
Üleilmselt on nakatunute arv juba kuuendat nädalat järjest langenud, kokku 14 protsendi võrra.
Pea iga seitsmes kümnest uuest nakatunust asus ühes neist viiest Aafrika riigist: Egiptuses, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Tuneesias, Ugandas või Sambias.
Lõuna Aafrika Vabariigi riikliku nakkushaiguste instituudi andmeil algas riigis viiruse kolmas laine.
Kõige kiiremini maailmas levib COVID-19 hetkel Sambias, kus tuvastati ööpäevas 1200 uut nakkusjuhtu, mis teeb nädalas 147 protsendi võrra rohkem.
Kõige rohkem nakatunuid kogu kontinendil on Lõuna-Aafrika Vabariigis, kus on tuvastatud kokku 1 722 086 nakatunut.
Vaktsineerimise algus on olnud Aafrikas väga aeglane, iga 100 elaniku kohta on manustatud vaid 2,87 annust, seda võrreldes 29,56 vaktsiinidoosiga maailmas keskmiselt, selgus AFP ametlikele allikatele tuginevatest andmetest.
Möödunud nädalal survestas Maailma Terviseorganisastioon (WHO) taas rikkaid riike vaktsiinivarusid jagama ning WHO Aafrika direktor Matshidiso Moeti nimetas seda “elu ja surma küsimuseks”.
G7 riigid lubasid Covaxi programmi raames jagada laiali miljard vaktsiinidoosi. Covaxil on olnud raskusi vaktsiinide saatmisega vaesematele riikidele.