USA energiaminister Jennifer Granholm teatas teisipäeval suurest teaduslikust läbimurdest pärast aastakümneid kestnud jõupingutusi tuumasünteesi energia vallas. 

Californias asuva Lawrence Livermore National Laboratory teadlased viisid esimest korda läbi sünteesireaktsiooni, mis tootis rohkem energiat, kui läks vaja selle käivitamiseks. 

Minister esines koos Livermore’i teadlastega Washingtonis pressikonverentsil. 

“See on märgiline saavutus teadlastele ja personalile (teaduskeskuses) National Ignition Facility, kes on pühendanud oma karjäärid isepüsiva fusiooni reaalsuseks muutmise nimel ning see verstapost läidab veel enam avastusi,” ütles Granholm avalduses.

Fusiooni propageerijad loodavad, et see suudab toota ühel päeval pea piiramatut, süsinikuvaba energiat ning asendada fossiilkütused ja muud energiaallikad. Termotuumasünteesi kommertskasutusse võtmine on endiselt aastakümnete kaugusel, kuid teadlaste sõnul on siiski tehtud nüüd oluline samm edasi.

“See on nagu stardipauk,” ütles Massachusetts’i tehnoloogiainstituudi (MIT) plasmateaduste ja fusiooni keskuse direktor Dennis Whyte.

“Peaksime töötama fusioonenergiasüsteemide kättesaadavaks tegemise nimel, et lahendada kliimakriisi ja energiajulgeoleku probleeme,” lisas ta.

Lisaenergia tootmine on olnud seni tabamatu eesmärk, kuna termotuumasüntees leiab aset ülikõrge temperatuuri ja rõhu juures, mida on keeruline kontrollida.

Fusiooni käigus surutakse vesinikuaatomid kokku sellise jõuga, et need ühinevad heeliumiks, vabastades tohutu koguse energiat ja soojust. Erinevalt tuumareaktsioonist ei teki sellest radioaktiivset saastet.

Rochesteri Ülikooli professor ja laserfusiooni ekspert Riccardo Betti nimetas teadet märkimisväärseks, kuid rõhutas, et fusioonist elektritootmiseni on veel pikk maa minna.

Ta võrdles läbimurret sellega, kui inimesed avastasid, et naftast rafineeritud bensiini süütamisel toimub plahvatus.

“Kuid endiselt ei olnud mootorit ja endiselt ei olnud rehve,” ütles Betti. “Seega ei saa öelda, et oleks olnud auto.”

Katses saavutatud lisaenergia puudutas ainult termotuumareaktsiooni ennast, mitte kogu energiat, mida oli vaja laserite ja projekti käitamiseks. Et fusioon oleks elektritootmiseks kõlbulik, peaks see tootma märkimisväärselt rohkem energiat ja pikema aja jooksul.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi