Jaapanis lahvatas skandaal, kus furoori tekitab peaminister Shinzo Abe külalistenimekiri kirsiõitepeole.
Skandaal puudutab 1952. aastal alguse saanud traditsiooni: kirsipuude õitsemise algul riigi rahadega korraldatud pidu, kus austatakse lugupeetud inimeste teeneid.
Jaapani peaminister on viimastel aastatel sattunud juba kahte sõprade ja tuttavate soosimist puudutavasse skandaali ning alates praeguse lahvatamisest novembris, on ta pea igapäevase kriitika all.
Kriitika sai alguse väidetest, et Abe kutsus 55 miljonit jeeni (504 000 dollarit) maksvale peole 850 toetajat oma valimisringkonnast.
Opositsioon haistis verd ja süüdistused kuhjusid: peol osales kunagi ühe põhjaläinud firma esimees, tänavu osales seal kurikuulsa yakuza maffia liige.
Opositsioon nõudis, et külalistenimekiri avalikustataks, kuid Abe sõnul läks nimekiri samal päeval paberipurustajasse.
See oli pelk kokkusattumus, ütles Abe vihastele seadusandjatele. Dokumendid purustati osalisel kohal töötava puudega töötaja töötundide ajal, lisas ta.
Abe valitsuse toetus on skandaali vältel langenud kuus kuni seitse punkti umbes 50 protsendile, kuid ekspertide sõnul tuleb ta sellest välja.
“Valijaid ei veena Abe valitsuse seletused skandaalile,” ütles Tokyo Waseda ülikooli politoloogia professor Junichi Saito.
“Aga arvamusküsitlused ei lange ilmselt üle kümne protsendi, sest teist peaministrikandidaati ei ole,” lisas ta.
Süüdistusi on veelgi lisandunud. Näiteks olla Abe kutsunud toetajad õhtusöögile luksushotelli, mille arve tasus osaliselt teda toetav poliitorganisatsioon.
See oleks vastuolus valimisseadusega. Valitsus eitab seda ja kriminaalmenetlus on ebatõenäoline.
Järgmise aasta kirsiõitepidu on nüüdseks tühistatud ja Abe lubas, et valitus mõtiskleb selle üle, kuidas seda korraldatud on.