Venemaa ärgitas neljapäeval keemiarelvade järelevalveorganisatsiooni hääletama Süüria mürgirünnakute uue uurimismeeskonna loomise vastu.

Venemaa ja selle liitlased tahavad tõkestadaa Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) uut eelarvet, kui see hõlmab vahendeid uue tuvastamis- ja uurimismeeskonna (IIT) moodustamiseks.

USA süüdistas OPCW iga-aastasel kohtumisel Haagis Venemaad Süüria valitsusvägede keemiarünnakute varjamises.

“Kui IIT rahastamine tuleb vabatahtlikest panustest (iga-aastase eelarve maksavad liikmesriigid), siis see tähendab ainult üht,” sõnas Vene suursaadik Aleksandr Šulgin kohtumisel.

“See tähendab, et (IIT) toetajad palkavad nõndanimetatud uurijad keemiakuritegusid üle vaatama. Nad palgatakse, et jõuda järeldusteni, mis sobivad sponsorite vajadustega,” ütles Vene ametnik.

“See teeb rahutuks. Kinnitust on võimalik leida sellest, mis toimub Douma küsimuses.”

Kaks vilepuhujat süüdistavad OPCW-d juurdluse tulemuste moonutamises. Juurdluses tuvastati , et Douma linnas Süürias kasutati 2018. aasta aprillis kloori.

Lääneriigid korraldasid vastuseks Süüria rajatiste pihta õhurünnakud.

Seejärel toetasid OPCW liikmesriigid Lääne algatust 2018. aastal anda OPCW-le volitused määrata keemiarelvarünnaku süüd. Varem võis organisatsioon vaid kinnitada, kas rünnak toimus või mitte.

“Süüria kinnimätsimine ei õnnestu kunagi, sest rahvusvahelisel kogukonnal on julgust seista oma põhimõtete eest. Kahjuks on Venemaa mänginud keskset rolli selles kinnimätsimises,” sõnas USA suursaadik OPCW juures Kenneth Ward.

“Venemaa ja Süüria võivad koos meiega siin istuda, kuid nad erinevad meist fundamentaalsel viisil. Nad jätkuvalt aktsepteerivad keemiarelvi.”

Prantsusmaa kaitses varasemat 2018. aasta rünnaku raportit.

“Meil on kahju, et mõned delegatsioonid on andnud rohkem kaalu osalistele leketele kui raportile, mis loodi rangel viisil,” ütles Prantsuse esindaja Tiphaine Jouffroy.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi