Prantsuse president Emmanuel Macron ei taganenud neljapäeval NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga kohtudes alliansi ajusurma väitest, põhjendades seda strateegilise koostöö puudumisega liikmesriikide vahel.

Macroni sõnul jääb ta oma varasema väite juurde, sest tema arvates on vastutustundetu rääkida finants- ja tehnilistest küsimustest, kui kaalul on hoopis tõsisemad asjad.

“Äratus oli vajalik,” ütles ta.

Macroni kommentaar ajusurma kohta, mis avaldati novembris ajakirjas Economist, pälvis liitlaste terava kriitika. Stoltenberg hoiatas, et sellised väited õõnestavad atlandiülest liitu.

“Ebakindlatel aegadel on meil vaja tugevaid mitmepoolseid institutsioone nagu NATO,” ütles Stoltenberg neljapäeval ja lisas, et tal oli Macroniga hea ja avameelne jutuajamine.

Ta kiitis Prantsusmaa rolli võitluses äärmuslatega Lääne-Aafrikas Saheli regioonis, kus sel nädalal hukkus helikopterite kokkupõrkes 13 Prantsuse sõdurit.

Macron ütles, et järgmise nädala tippkohtumisel Londonis utsitab ta liitlasi Sahelis aktiivsemalt kaasa lööma.

Suurbritannia toetab Prantsusmaa Lääne-Aafrika terrorivastase missiooni Barkhane 4500 sõjaväelast helikopterite ja julgeolekupersonaliga, USA annab luuretuge, kuid sellest enamat ei ole Prantsusmaal seni õnnestunud veenda liitlasi välja panema.

Macroni sõnul alustatakse Barkhane missiooni põhjalikku ülevaatamist. “Kõik võimalused on laual,” ütles ta ja lisas, et Prantsusmaa tegutseb Sahelis kõigi huvides.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi