Möödunud aastal kaasas investeeringuid 71 Eesti iduettevõtet, seejuures tehti rekordiliselt tervelt kuus rahapaigutust naisasutajate ettevõtetesse – suurima investeeringu kaasas naistest Mari Joller, kelle iduettevõte Snackable AI sai mullu Eesti ja välismaa investoritelt 1,27 miljonit eurot.

Startup Estonia andmeil kaasas suuruselt teise investeeringu ehk 1,1 miljonit eurot Clanbeat, mida juhib Kadri Tuisk. Kolmandale kohale jäi Hedi Mardisoo asutatud Cachet, mis kaasas 300 tuhat eurot. Johanna-Mai Riismaa asutatud Zelos kaasas mullu 250 tuhat eurot, FoodDocs, mille asutasid Katrin Liivat ja Karin Repp, kaasas 200 tuhat eurot, ning Mari-Ann Meigo Fonseca asutatud Gelatex 120 tuhat eurot.

Märkimisväärne on samuti fakt, et tervelt 31 protsenti Eesti iduettevõtete naisasutajatest on magistri- või doktorikraadiga. 

Startup Estonia andmebaasi andmetel töötab Eesti iduettevõtetes kokku üle 6000 inimese ning neist 36 protsenti on naised. Eesti idufirmade asutajatest 15 protsenti on naised, kusjuures mitmed neist on asutanud mitu iduettevõtet. Startup Estonia juht Maarika Truu tõi välja, et möödunud a​astal paistsid naiste asutatud iduettevõtted silma kaasatud investeeringute mahuga.

“Kuigi naisasutajate osakaal on Eestis jätkuvalt võrdlemisi väike, kaasas kuus naiste asutatud iduettevõtet suures mahus investeeringuid nii Eesti kui ka välismaa investoritelt,” ütles Truu.

Eesti riikliku riskikapitalifondi valitseja SmartCapi juht Sille Pettai tõi välja, et Eesti naised on tõepoolest väga hea haridusega – ligi 80 protsenti õigusteaduskonna ja 60 protsenti majandusteaduskonna lõpetajatest on naised. Samas töötab kõigest 9 protsenti iduettevõtetes töötavatest naistest juhtimisega seotud ametikohtadel.

“Juhtivatele  ametikohtadele jõuab kahjuks täna veel liiga vähe naisi. Vaatamata väga heale haridusele kaovad naised teel karjääri tippu justkui ära. Ilmselt tuleb vahele pereloomine, mis ei tohiks olla tänapäeval enam piduriks, pigem oleks vaja naiste enesekindlust säilitada ja ambitsiooni hõõgumas hoida,” märkis Pettai.

Startup Estonia statistika näitab, et ettevõtlikke noorte naiste osakaal on Eestis jõudsalt kasvamas: 26 protsenti naisasutajatest on vanusegrupis kuni 30 aastat, 15 protsenti naisasutajatest vanusegrupis 31–40 ja 17 protsenti vanusegrupis 41–50.

“Eesti noored naised on julged ja ambitsioonikad ning julgevad algatada asju ja võtta riske. Mul on isiklikult väga hea meel, et meil on peale kasvamas uus ettevõtlike noorte naiste põlvkond ning Eestis on ka mitmeid noortele tüdrukutele suunatud ettevõtlikkust arendavaid programme,” lisas Truu.

Kasutamata potentsiaal peitub Truu ja Pettai sõnul ka vanemates naistes, kes on küll haritud ja targad, kuid kel napib julgust, et võtta ettevõtlusega seotud riske.

“Kui naisel on kapitali, siis pigem näeb teda raha paigutamas madalama riskiga investeeringutesse, näiteks  kinnisvarasse. Riskikapitali maailm on jätkuvalt väga meestekeskne ning kogu maailmas on riskikapitalifondide partneritest vaid 9 protsenti naised. Samas levib järjest enam arusaam, et naiselik maailmavaade loob nii investeerimismaailmas kui ka idusektoris suure väärtuse,” lisas Pettai.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi