Seller ehk Apium Graveoles on väga kasulik köögivili, mis vaatab meile vastu iga suurema poe juurviljaosakonnas. Saadaval on nii varred, juuremugulad, aga samuti ka seemned. Kevadel ajab seller välja võrsed, mis kasvavad kiiresti, iseäranis siis kui on tegemist leht- või varsselleriga. Juurseller kasvatab aga ilusa suure juuremugula alles sügiseks. Seemneid saab juba valminud taime kuivatades.

See imeline loodusväge täis taim võiks olla meie kõigi igapäevases menüüs, kasvõi lihtsalt selle pärast, et see mõjub kogu seedesüsteemile rahustavalt, leevendab gaase ja seedehäireid.

Seller on hea köögivili ka selle poolest, et praktiliselt kõik tema osad on söödavad: noored lehed, varred, juured ja isegi seemned. Sellerit tarvitatakse nii värskelt, kuivatatult ja isegi soolatult. Kuidas kellelegi maitseb. 

Sellerit tuntakse iidsetest aegadest. Arvatakse, et seller on ligi 3000 aastat vana ja algselt pigem kultuurtaim, hiljem siis juba kui köögivili.  Vanas Egiptuses, Kreekas ja Roomas oli seller kasutusel rituaaltaimena leinatalituste juures.

Allikas: shutterstock.com

Selleriseemnetel on allergiavastane, valuvaigistav, haavu parandav ja nõrgalt lahtistav toime.

Egiptuses on leitud hauakambrist lootoslilledest ja sellerilehtedest valmistatud pärjaga kaunistatud muumia. Hiljem pärjati ka olümpiavõitjaid lisaks loorberipärgadele ka selleripärgadeaga. Pole teada, kas tegemist oli loodusliku selleriga või juba kultuurtaimega. Nii samuti Roomas oli sellerist pärg au sees kõrvuti loorberipärjaga, millega autasustati lauljaid ja luuletajaid. Tänapäeval on seller kreeklastele õnne sümboliks ja temaga kaunistatakse eluruume.

Köögiviljana kasvatati sellerit esmalt Itaalias, keskajal kodunes ta kloostriaedades. See oli lehtseller, mis looduslikust palju ei erinenud. Praegu kasvatatakse sellerit kõikjal, sageli kõrvuti peterselliga.

Kogu taim, eriti selle noored lehed, on vitamiinide poolest rikas (A, B1, B2, C, E, H, PP, karotiin), seejuures on temas sisalduva C-vitamiini kogus on võrreldav tsitruseliste omaga. Samuti on selleris palju mikroelemente, muuhulgas magneesiumi, mangaani, kaaliumi, fosforit ja kaltsiumi, leidub ka aminohappeid, valke, süsivesikuid, tselluloosi ja eeterlikke õlisid.

Selleriseemnetel on võime mõjuda kesknärvisüsteemile rahustavalt ja vaigistavalt, leevendada pingeid ja ärevust, närvihaigusi, stressi. Selleriseemned on ka looduslikud antiseptikud ja happesuse vähendajad, aitavad jagu saada infektsioonidest, aitavad välja uhtuda jääkaineid organismist, on kasulikud liigestepõletiku korral.

Seller on tõeline päästja kui tegemist on krooniliste haigustega.

Annab leevendust reuma- ja podagrahaigetele. Sellerimahl ja seemned on tugev diureetikum, mis soodustab neerude tööd, eemaldab neerudest kusihapet ja kehast liigset vedelikku, paneb neerud tööle ja puhastab. Annab leevendust reuma- ja podagrahaigetele. Samuti aitab sellerimahla joomine esile kutsuda menstruatsiooni. Kuna tegu on tõesti väga väeka taimega siis rasedatel tuleks hoiduda nii mahlast kui seemnetest. Hiinas tehtud uuringud näitavad, et selleriseemned alandavad vererõhku.

Näonahale mõjub noorendavalt spetsiaalne sellerimask. Värskeltriivitud sellerijuur tuleb segada kohupiimaga, lisada teelusikatäis mett ja muna. 15 minutit peale maski näole kandmist tuleb see sooja veega maha pesta.

Loe lisaks: Mida põnevat kirjutab Wikipedia selle imelise taime kohta

Millal ja kui palju juua ning kuidas valmistada sellerimahla?

Allikas: shutterstock.com

Ideaalne on juua selleri mahla esimese asjana hommikul enne sööki. Kui see pole võimalik, võid juua ka päeva jooksul igal ajal 15-30 minutit enne või pärast söömist.

Kui puhas sellerimahl on esialgu liiga tugeva maitsega, siis võid sellerimahlale lisada ühe kurgi või õuna. Maksimaalse kasu saamiseks aga püüa vähendada teisi komponente, kuni saad juua puhast selleri mahla.

Mahla valmistamiseks võta 1 kimp sellerit, pese selleri iga vars kindlasti eraldi puhtaks ja lase mahlapressist läbi ning parima tulemuse saamiseks serveeri koheselt. Kui kasutad aeglast mahlapressi, siis tasub seller lõigata ca 0,5cm tükkideks. Kui aga blenderit, siis lõika seller tükkideks ja lase kiires blenderis ühtlaseks massiks, seejärel kurna hästi ja tarbi koheselt.

Ideaalne kogus sellerimahla on ~500ml, milleks kulub tavapäraselt üks kimp sellerit. Krooniliste haigustega võitlemisel võid suurenda tarbimist ~700-1000ml päevas.

Seller on üks võimsamaid põletikuvastaseid toite.

Anthony William, üks ja ainus meditsiinimeedium, kes on aidanud enam kui 25 aasta vältel kümneid tuhandeid inimesi terveneda haigustest, mida on valesti diagnoositud, ebatõhusalt ravitud või mida arstid ei ole suutnud tuvastada. Tema meetodid saavutavad imetlusväärset edu isegi nende puhul, kes on enne tema poole pöördumist kulutanud palju aastaid ja raha erinevatele meditsiinivormidele. Ka tema peab sellerit üheks väga võimsaks ning imeliseks taimeks. Vaata kindlasti Anthony Williams loodud selleri mahla videot.

SELLER, mis on üks kõige võimsamaid põletikuvastaseid toite, kuna jätab nälga kõik kehas olevad kahjulikud bakterid, seened, viirused ning uhub toksiinid maksast ja soolestikust välja. Samuti on selleri söömine kõige kindlam viis soolestikus aluselist keskkonda luua. Tühja kõhuga sellerimahla joomine on imeravim soolhappe taastamiseks maos, tänu millele seedub toit kergesti ega hakka seedesüsteemis lagunema. Kui ammoniaagileket enam pole, siis tervenevad ka hambapõletikud.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi