Rahandusminister Martin Helme on andnud suunise, et «valel ajal» sünnitajate lisatulumaksu probleem lahendada ning ministeerium alustas seadusemuudatuse eelnõu koostamisega, vahendab BNS.

«Rahandusministrilt on tulnud selge suunis tekkinud olukord ära lahendada ja valmistame selles osas ette seaduseelnõud. Konkreetsest lahendusest saame rääkida peale eelnõu valmimist,» sõnas rahandusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist Siiri Suutre.

Ta ei osanud veel öelda kindlat aega, millal eelnõu peaks valmima. Küll aga kinnitas ta, et asjaga on kiire. «Kuna aasta lõpp läheneb, siis on soov see võimalikult kiirelt valmis saada,» lisas ta.

Nädal tagasi kirjutas Postimees juba teist korda seaduseaugust tulumaksuseaduses, mille tõttu peavad aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised riigile lisatulumaksu maksma. Lisamaksu kohustus puudutab teravalt neid rasedaid, kelle sissetulekud jäävad 900- ja 1500-eurose brutopalga vahele ja kes jäävad sünnituspuhkusele oktoobris, novembris või detsembris. Seda seetõttu, et sünnitushüvitis laekub 4,7 kuu eest korraga ette ja kui see saabub naise pangakontole aasta lõpus, ajab see aastatulude kogusumma lõhki.

Riigile pelgalt «valel ajal» sünnitamise tõttu lisaks makstavad summad ei ole sugugi väikesed, ulatudes kuni 783 euroni. Naisi, kes sünnitavad mõnel muul ajal, lisatulumaks ei ohusta, mistõttu on sisuliselt tegemist seadusesse sisse kirjutatud ebavõrdsusega.

Pärast Postimehe artiklit tegi rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk Isamaast ettepaneku muuta tulumaksuseadust nii, et aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised «valel ajal» sünnitamise tõttu lisatulumaksu maksma ei peaks.

Kuigi rahanduskomisjoni ettepanek oli muuta tulumaksuseadust nii, et see hakkaks kehtima 2021. aastast, annab ministeeriumi soov eelnõu veel enne aasta lõppu valmis saada lootust, et olukord võib paraneda juba sel aastal sünnitavate naiste jaoks.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi