Uuel aastal panustab riik koroonaviiruse analüüsidesse kuni 100 miljonit eurot, selle töö tegija leidmiseks sulgus 14. oktoobril riigihange ning tulemusi peaks olema oodata paari nädala pärast.

Ajalehe andmetel on võitja sisuliselt juba teada: Synlab Eesti OÜ, kes koostöös Medicumiga sai testimishanke endale ka tänavu. Tippaegadel on Synlabi Tallinna laboris analüüsitud 45 000 proovi nädalas – praegu on tavaline 1500–2000 proovi päevas, nädalavahetustel poole vähem ning iga haigekassas kindlustatu antud proovi analüüsimise eest maksab riik Synlabile hinnakirja alusel 66 eurot.

Ent suures osas tulevad proovid sisse hoopis Soomest, kus testidega seoses liigub rohkemgi raha. Soomes on riik testimiseks eraldanud raha 1,5 miljardit eurot, analüüsi väljamüügihind asjast huvitatud eratarbijale võib aga ulatuda 200–300 euroni. 

Synlabi Põhjamaa operatsioonide tegevjuht Rainar Aamisepp tõdeb, et tuleb majanduslikult hea aasta. «Võrreldes paljude ettevõtetega on meil olnud võimalus osutada riigile ja Eesti inimestele teenust, mille osas meil on vaieldamatult kompetentsi.»

Et tagada jätkusuutlikkus, on ööpäev ringi töötava firma personal jagatud kolme vahetusse, kes üksteisega kokku ei puutu, kusjuures öö- ja õhtutöö eest makstakse lisatasu. Samas tuuakse viirust Synlabi pidevalt: pea iga tund, vahel sagedamini, veereb maja juurde auto, millest asutakse toimekalt hoonesse tassima raskeid musti kollaste bioohusiltidega varustatud kaste. Neis on koroonaanalüüside tampoonid, kõik pakendatud WHO eeskirjade järgi kolmekordselt kilesse.

Tänu koostööle Helsingi piirkonna Helsingi Ülikooli haiglaga peab Synlab olema valmis analüüsima ööpäevas kuni 20 000 Soome testi, mis võetud valdavalt põhjanaabri välispiiridel, et tagada inimeste piiriülene liikumine. Mõned analüüsid – näiteks siis, kui katsutil on silt loetamatuks muutunud – satuvad vahepeal külmkappi, millel suur kiri «Eesti-Soome probleemid», kuid enamik saab vastuse ööpäevaga. Ikka vastavalt sellele, kuidas näitajajooned arvutiekraanil hüplevad: lõviosa osutub negatiivseks, väike hulk positiivseks ja kõige väiksem osa jääb selgusetuks. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi