Koroonakriis koos kevadise eriolukorraga vähendas Eestis mõnevõrra narkokaubanduse mahtu, kuid piirangute leevenemine aasta teises pooles on keelatud ained tagasi turule toonud.

Politseile valmistab enim muret narkootikumide levitamine sotsiaalmeedias ehk eelkõige noorte seas. Kevadise eriolukorra ja riigipiiride ületamise keerukus on mõnevõrra vähendanud tänavu ka narkokuritegevust. Näiteks katkesid Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juhi Rait Pikaro sõnul pea täielikult kange niinimetatud zombie-droogi alfa-pvp ehk UFO tarneahelad. Ka teist sorti narkoainete vastu oli huvi väiksem.

“Nägime näiteks nii-öelda ecstasy ehk MDMA tarvitamise lõikes, et kui oli vähem pidusid, vähem noortekogunemisi, siis pigem nõudlus langes, turul oli rohkem pakkujaid ja saime teha järelduse, et ilmselt tarvitati vähem. See näitab, et tegelikult ei ole see võitlus kaugeltki lootusetu,” selgitas Pikaro “Aktuaalsele kaamerale”.

Jaanuarist septembri lõpuni registreeriti Eestis kokku 981 narkokuritegu mulluse 1140 võrreldes ehk 14 protsenti vähem. Viimase viie aasta lõikes registreeriti sellest veel vähem ehk 952 narkokuritegu 2016. aastal.

Narkootikumide üledoosist põhjustatud surmasid on tänavu olnud 16. Mullu oli neid aasta lõikes 27. Veel 2017. aastal oli narkoaine üledoosi tõttu surnuid kokku 110, kuid kange fentanüüli Eesti turult tõrjumine politsei poolt on surmajuhtumeid jõudsalt vähendanud.

Tervise arengu instituudi uuring näitab, et 15-16-aastaste noorte vanuserühmast on 38 protsenti tarvitanud narkootikume ja kanep on neist levinuim.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi