SISUTURUNDUS

Uue põlvkonna LED-valgustusse tasub investeerida, sest kokkuhoid võib ulatuda juba mõne aasta pärast tuhandetesse ja kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Kuidas leida mõistlik lahendus valgustusmuredele ja mida jälgida leedvalgustite valikul, selgitab tööstus- ja töökohavalgustustele spetsialiseerunud Ledsystemi OÜ juhataja Reijo Sikk.

Kui Ledsystem seitse aastat tagasi tegevust alustas, oli klientide põhiküsimus, mis on LED. Nüüdseks teatakse seda Siku sõnul hästi ja huvi pakub pigem see, kus neid toodetakse. „Tegelikult on kõigi LED-valgustite elemendid valmistatud Hiinas, ka nende omad, mida Eestis kokku pannakse. Samas on vahe valgustite sisudel, kas see on tundmatu või tuntud tootja oma. Ent kõige olulisem on jälgida, et LED-valgustil oleks jahutus, mille puudumisel on valgusti tööiga lühem ja valgustugevus nõrgem.“

Kuna LED-valgustid on muutunud kättesaadavaks ja inimesed tunnevad end selles valdkonnas aina tugevamalt, on Ledsystemil tulnud ette objekte, kus omanikud on ettevõttesse ise valgustuse paigaldanud. „Töökohtadel kehtivad siiski normid, mida kontrollitakse. Kui olete paigaldanud liiga nõrga või liiga tugeva valgustuse, võib selle ümbertegemine minna kulukaks. Meil on juhtunud, et peame vaid kuus kuud kasutusel olnud valgustuse vahetama välja võimsama vastu ning vastupidi – kontorilaua kohale oli paigaldatud 500 luksi asemel 1700-luksine valgustustihedus, mis sobib pigem laborisse. Tuleb ikka mõelda oma töötajate tervisele, kelle silmad liiga hämara või tugeva valguse all kannatavad.“

Kui teie valgustus vajab vahetamist või olete alles uut hoonet projekteerimas, tasub küsida nõu oma eriala professionaalidelt. „Ledsystemil on väikese ettevõttena eelis, et üks inimene on kliendiga algusest lõpuni. Suures firmas võib juhtuda, et keegi müüb lahenduse, teine teeb eelarvestuse, kolmas paigaldab, neljas peaks aastatepikkuse garantii eest vastutama, aga lõpuks inimesed vahetuvad ja keegi ei tea lepingust midagi,“ räägib Sikk. „Meil vaatab üks inimene töökeskkonna üle, arutab kliendiga lahendusi, teeb pakkumise ja on ka paigaldamise juures. Meie teame, millised on miinimum- ja maksimumvõimsused, kuidas valgus peab asetsema.“

Tänapäeval on LED-valgusti tööiga keskmiselt üle 50 000 tunni, mille jooksul väheneb valgustustihedus 30% võrra. Leedvalgusti puhul on oluline ka keskkond: need valgustid kardavad näiteks kuuma, mistõttu nad saunades jm kuumades kohtades väga pikalt vastu ei pea. Aina populaarsemad on aga keskkonnasäästlikud DALI anduritega reguleeritavad valgustuslahendused ladudes ja hoovides, kus töö toimub kindlatel kellaaegadel ja pole vaja pidevalt täie võimsusega valgustust.

Alla 100 luumeni 1 W kohta on eilne päev

Kui veel 7 aastat tagasi peeti LED-valgustite puhul harilikuks valgusvoo ühikuks 1 W kohta 80 luumenit (lm), 100 lm oli väga hea ja 120 lm suurepärane tulemus, siis nüüd on 100 lm/W alampiir ja 140–160 lm/W normaalne. „Seejuures hinnad on palju langenud, võimalused avardunud ja iga päev tuleb midagi uut valgustuslahenduste kohta, nii et ajaga kaasas käia on keerukas. Aitame klientidel selles kiirelt arenevas maailmas orienteeruda ja nii mõnigi kord tuleb neid isegi tagasi hoida,“ ütleb Sikk. „Eesmärk on ikka mõistliku hinnaga mõistlik lahedus leida!“

Populaarsed teemad on ka loodussõbralikkus ja värelusevaba valgustus, kuid üleöö siin murrangut oodata ei ole. „Elavhõbedasisaldusega lampe ei tohi küll enam toota ja müüa, aga mäletame, kui kaua võttis aega üleminek hõõgniidiga pirnidelt uutele tehnoloogiatele. Mitu aastat on räägitud ka värelusevabast valgustusest, samas oleme kõik õppinud ja elanud väreleva valgustusega, värelevad nii teleri-, telefoni- kui ka arvutiekraanid. Teaduslikult pole väreluse kahjulikkust tõestatud, mistõttu pole ka vastavaid nõudeid kehtestatud,“ selgitab ta.

Ledsystemi eeliseks on kogemused, pikaajalised koostööpartnerid ja valmisolek katsetada koos klientidega uusi lahendusi. Ettevõttel on laos alati korralik kaubakogus, et kliendi soovil saaks töödega kohe pihta hakata. Ledsystem pakub oma toodetele valdavalt 5-aastast garantiid.

Mõistliku hinnaga mõistlikud valgustuslahendused!
Reijo Sikk (Ledsystem OÜ juhataja, e-post reijo@ledsystem.ee , tel 524 5962)

Lisainfot leiad veebilehelt: ledsystem.ee

 

SISUTURUNDUS

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi