SISUTURUNDUS

Olgu päikesepark hoone katusel või maja kõrval põllul – kõige lihtsam on selle rajamisel paneele paigaldada.

Märksa keerukam on aga eelnev projekteerimistöö, kus jaama võimsus ja tehnoloogia pisidetailideni paika pannakse. Konkurents päikesepaneelide müüjate hulgas on tihe, professionaalsuse tase aga erinev, mistõttu tuleb partnerit hoolikalt valida.

Eestis projekteerib ja ehitab päikeseparke Solar4you OÜ, kellel on selles valdkonnas pikaaegne kogemus. Ettevõtte projektijuht Risto Laan nendib, et päikesepargi tööiga on enam kui 25 aastat. Seetõttu, investeerides pikaajalisse ja kallisse projekti, on oluline läbida protsess algusest lõpuni õigesti ja toetuda selles professionaalsele partnerile.

Väga oluline etapp on projekteerimine ehk periood ideest ehituse alguseni. See võtab aega, aga mida detailsemalt projekteerida, seda soodsam ja parem lahendus kliendile tuleb. Ehitusprotsess on päikesepargi juures kõige kiirem ajavahemik, kuid sellele eelnev ja järgnev ehitusdokumentatsiooni täitmine ja omavalitsusega asjaajamine nõuab omajagu aega ja oskusteavet.

Keskmiselt võtab Laane sõnul väikese ja keskmise suurusega päikesejaama rajamine neli kuud, millest lõviosa kulub dokumentatsioonile. Projekteerimisel võetakse arvesse kliendi elektrienergia tarbimine tunni täpsusega ja seda võrreldakse paneelide tunnitootlikkusega. „Kuna päikesejaamade toetusmeedet enam garanteeritult ei pakuta, ei ole majanduslikult mõttekas liiga võimast parki rajada. Jaama võimsus peab katma tarbija hetkevajadused ning selleks tuleb arvestada vajadusi ja senist tarbimist nii päeval kui ka öösel, suve- ja talvekuudel.“

See, et lõpetati taastuvenergia toetuse garanteeritud maksmine ja mindi üle vähempakkumise meetmele, ei tähenda Laane sõnul, et rajatud päikesejaamade arv oleks languses. „Kui 2018. aasta lõpus kaotati taastuvenergia meede kuni 1 MW võimsusega jaamadele, oli turg alguses kerges šokis. Samas jätkati kohe päikesejaamade rajamisega, kuna toetuse puudumist on aidanud kompenseerida odavnevad seadmed ja efektiivsem tehnoloogia. Kui mõnel kliendil õnnestub kogu päikesepaneelidest pärit energia kohapeal ära tarbida, ei pea ta madal- ja keskpingel võrgust elektrit juurde ostma. Päikesepargi tasuvusaeg võib jääda 6–8 aasta juurde.“

Lisaks investeeringu tasuvusele paneb ettevõtjaid päikeseparkidesse panustama selle keskkonnasäästlikkus. Kes tegeleb tööstusega ja soovib eksportida oma tooteid näiteks Põhjamaadesse, peab panustama ka roheenergiasse, sest sealsetele klientidele ja koostööpartneritele on roheenergia baasil tootmine oluline!

Koostöö päikesepargi tellija ja ehitaja vahel on kui kahesuunaline tänav

Päikesepargi ehitamisel ei ole tegelikult olemas 100% võtmevalmis lahendust – kvaliteetne projekt sünnib vaid tiheda koostöö ja pideva kommunikatsiooni tulemusel. „Solar4you müüb küll terviklahendust, aga seejuures ei saa eeldada, et kliendi osa on ainult raha maksta. Meie töö on projekteerida, tarnida ja ehitada, kuid dokumentide koostamine ja kooskõlastuste saamine käib koostöös kliendiga,“ selgitab Laan.
Asutusi, kellega peab dokumente kooskõlastama, on mitu: kohalik omavalitsus, Elering, Elektrilevi jt. „Loomulikult anname igal sammul nõu ning lubame ladusat ja kiiret protsessi,“ ütleb Laan.

Hooldus on päikesejaama puhul oluline võtmesõna

Pärast projekti valmimist hoiavad Solar4you spetsialistid valminud päikesepargil oma monitooringuseadmete kaudu silma peal, nii et koostöö kliendiga jääb kestma aastateks. „Nagu muud elektriseadmed, vajab korrapärast hooldust ja kontrolli ka päikesepark. Korrektselt hooldatud seadmed teenivad omanikku kauem ja võimalikud vead avastatakse varakult, mille tõttu ei jää toodang saamata,“ räägib Laan.

Lisainfot leiad veebilehelt: www.solar4you.ee

SISUTURUNDUS

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi