Euroopa riigid on tänaseks koroonapandeemiast tulenevaid piiranguid leevendamas, kuid kohalike majanduste taaskäivitamine saab olema pikaajalisel protsess, sest löögi all on tuhanded töökohad ja kohalikud väikeettevõtted.

 
Belgia ettevõtted Loyaltek ja Paynovate pakuvad riigiasutustele ja omavalitsustele maksekaarti, millega saab kriisiolukorras hüvitisi operatiivselt laiali jagada nii, et raha toetaks näiteks rahvusvahelise e-poe asemel kohalikku ettevõtjat ja teenuspakkujat. Lahendust pakutakse omavalitsustele ja riigiasutustele proovimiseks tasuta.
 
Praeguse kriisiga mõneti sarnane oli Saksamaa kogemus migratsioonikriisi päevil, mil riik pidi tagama ühtaegu ja operatiivselt esmatarbekaupade olemasolu tuhandetele põgenikele. „Just pagulaskriisi päevil tõestaski Loyaltek end esmakordselt jagades Saksamaa kohalikele omavalitsustele välja tuhandeid maksekaarte, millega nad said saabuvatele põgenikele kiirelt tagada nende esmased vajadused,“ selgitab Loyalteki äriarendusjuht Oksama Muzychuk. Kaks aastat tagasi tarnis ettevõte Maailma Toiduprogrammile (World Food Program) 12 tuhat maksekaarti, millega oli võimalik humanitaarabi jagada.

Käesoleva kriisi vajadustest tulenevalt tuli Loyaltek koostöös Paynovate’iga turule Unity Card kaardilahendusega, kus toetuse väljastaja – kohalik omavalitsus või riigiasutus – saab kaardile eelnevalt laadida ettenähtud summa, jagada need abivajajatele ning seejärel toimib see nagu tavaline deebetkaart. Kaardile on võimalik uuesti raha laadida, piirata või pikendada selle kehtivusaega ning  koguni määratleda selle kasutusvõimalused nii geograafilise piirkonna või konkreetsete kaupmeeste-teenusepakkujatega. Ühtlasi saab kaartide väljastaja monitoorida hüvitiste kasutamist reaalajas.

„Kuna toetuste jagaja – näiteks kohalik omavalitsus – omab Unity Cardi abil paremat ülevaadet sellest, kas ja kuidas abirahasid kasutatakse, siis on võimalik toetuste kasutamist ka tõhusamalt suunata. Näiteks saab väljastaja määrata ettevõtete ja teenusepakkujate ringi, kus kaarti tohib kasutada või piirata sularaha väljavõtmist. Kaartide kasutamist reaalajas jälgides saab kaartide väljastaja teha kindlaks, et toetusrahadega ostetaks vajalikke esmatarbekaupu ja toetatakse kohalikku majandust, mitte ei kulu abiraha näiteks (neti)kasiinos, alkoholipoes või rahvusvahelises e-poes,“ selgitab Muzychuk Unity Cardi tööpõhimõtet.

Kuigi uus lahendus on turul olnud vaid mõned nädalad, on selle juba kasutusele võtnud mitmed Belgia linnad ning ettevalmistused programmi piloteerimiseks toimuvad Poolas, Ungaris, Hispaanias ja Itaalias. „Peamiselt on huvi üles näidanud kohalikud omavalitsused, kes abivajajatega kõige vahetumalt kokku puutuvad ning kelle eesmärgiks on tagada, et igasugused toetusrahad aitaks taaskäivitada just kohalikku majandust läbi äri suunamise sealsetele kaupmeestele, väiketootjatele ja teenusepakkujatele,“ ütles Muzychuk.

Kõigile lahendusest huvitatud Euroopa riikide omavalitsusele väljastab Loyaltek testimiseks esimesed 5000 Unity Card kaarti tasuta

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi