Tänavu teises kvartalis langes sisemajanduse koguprodukt (SKP) võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 6,9 protsenti, jooksevhindades moodustas SKP 6,4 miljardit eurot.

Statistikaameti juhtivanalüütik Robert Müürsepp märkis pressiteates, et eriolukorra tõttu koges valdav osa tegevusaladest majanduslangust.

“Eriolukorrast räsitud majutus ja toitlustus langes 58 protsenti, töötlev tööstus 19 protsenti, kaubandus 11 protsenti, transport 8 protsenti, kinnisvaraalane tegevus 13 protsenti, kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus 10 protsenti,” ütles ta. Ainsate tegevusaladena jätkasid kasvu ehitus 12 protsendiga ning info ja side 8 protsendiga.

Võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga vähenes ka maksude laekumine, kuid see oli aeglasem kui majanduse üldine langus.

Eratarbimine langes 8,7 protsenti. Ainsatena näitasid kasvu koduse elustiiliga seotud kulutused toidule ja sideteenustele. Kulutused kõigis muudes kaubagruppides langesid: eelkõige osteti vähem rõivaid, jalatseid ning ei kasutatud transporti ja mitmesuguseid teenuseid.

Investeeringute langus oli 15,4 protsenti. Seda vedasid ettevõtete investeeringute vähenemine hoonetesse ja rajatistesse 35,2 protsendiga ning transpordivahenditesse 62,5 protsendiga.

Mõningal määral pehmendasid langust valitsemissektori investeeringute kasv hoonetesse ja rajatistesse 7,7 protsendiga ning kodumajapidamiste investeeringute kasv eluruumidesse 3,1 protsendiga.

Valitsemissektori tarbimine kasvas 3,7 protsenti, seda eelkõige tervishoiukulutuste suurenemise tõttu seoses koroonaviirusega 7,9 protsendi võrra.

Eksport langes teises kvartalis 19 protsenti ja import 22 protsenti. Põhjuseks oli ootuspäraselt nii üldine kaubaveo ja transporditeenuste vähenemine kui ka reisiteenuste kokku kuivamine. Eestist viiakse rohkem teenuseid ja kaupu välja, kui neid sisse tuuakse ja seega on netoeksport rekordilises ülejäägis, moodustades 6,2 protsenti SKP-st.

Võrreldes aasta esimese kvartaliga vähenes sesoonselt korrigeeritud SKP 5,6 protsenti ja võrreldes 2019. aasta teise kvartaliga 6,5 protsenti.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi