Peaministrilt Porto Franco laenu tingimusi küsinud sotsiaaldemokraadist riigikogu liige  Raimond Kaljulaid ei nõustu Jüri Ratase seisukohaga, et valitsusele edastatud laenu puudutav teave ja materjalid ei kuulu avalikustamisele, sest on kaetud ärisaladusega. 

Kaljulaid soovis muuhulgas saada peaministrilt laenulepingu projekti või selle põhitingimusi, mis olid valitsusele otsuse tegemisel aluseks. Peaminister kirjutab vastuses, et valitsusse jõudnud materjalid on kaitstud ärisaladusega. Kaljulaidi sõnul ei saa maksumaksja raha eest antava laenu tingimused ja selle andmisega seotud asjaolud olla maksumaksjale saladuseks, vaid peaksid saama avalikuks.

„On arusaadav, et riigi julgeolekuga seotud andmed võivad olla kaitstud riigisaladusega ning ligipääs neile piiratud. Kuid Porto Franco investeering ei kujuta endast kohe kindlasti julgeolekualast küsimust. Tegemist on ligi 40 miljoni euroga, mille valitsus panustab ülimalt soodsatel tingimustel ühte Tallinna ärikinnisvaraarendusse. Laenu saajal on aga perekondlikud sidemed peaministri erakonna suurrahastajaga. Sellise tehingu juures peab riigikogu ja maksumaksja saama veenduda, et peaminister ja valitsus on otsust tehes olnud „puhtad nagu prillikivid“,” märkis Kaljulaid. 

Maksumaksjal peab olema Kaljulaidi hinnangul  võimalik veenduda selles, kui mõistlikult valitsus kriisiabiks eraldatud raha kasutab. 

„Antud laenutehing on tekitanud väga palju küsimusi ja kahtlused on mõistetavad. Tulemas on kohalikud valimised, kus Keskerakond soovib taas saada linnavolikogus enamust. EKRE-ga tehtud sobingu tõttu on see vähemtõenäolisem kui kunagi varem. Erakond on saanud mitmeid kulukaid kohtukaotusi ning pidi tagastama suurannetuse, mille osas on algatatud kriminaalasi,“ ütles Kaljulaid. 

„Ainult sajaprotsendiline avatus ja läbipaistvus aitaksid kahtlusi hajutada. Varjamine ja keerutamine aga ainult süvendavad muljet, et Porto Franco tehinguga ei ole kõik õige,“ lisas ta.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi