Esmapilgul tundub hindade langus tarbijatele rõõmusõnumina, kuid see tähendab tööandjatele väiksemaid käibeid ja kasumeid, mis omakorda mõjutab tööturu ja palkade kaudu lõpuks ka tarbijaid.

Tarbijahinnaindeks langes juunis võrreldes eelmise aasta sama kuuga 1 protsendi võrra, selle aasta maiga võrreldes aga tõusis 0,9 protsenti, teatas statistikaamet teisipäeval.

Elmik ütles pressiteates, et tootjahinnad olid mais aastatagusega võrreldes 4 protsenti madalamad. “Majandusanalüütikutele ei meeldi pikemaajalisem deflatsioon seetõttu, et see paneb tarbijaid ostuotsuseid edasi lükkama – milleks osta täna, kui homme saab sama kauba või teenuse odavamalt?” tõdes vanemökonomist.

“Tarbimise vähenemine halvendab ettevõtete majandusolukorda aga veelgi. Praegu on tegemist eriolukorrast ja aktsiisimaksude alandamisest tingitud lühemaajalise deflatsiooniga,” tõdes Elmik.

Ta lisas, et aasta kokkuvõttes peaks hinnatase jääma 2019. aasta taseme lähedale – hindade tõus peaks jätkuma juba järgmisel aastal.

“Juunis hinnatase maiga võrreldes veidi kosus. Elekter kallines eelneva kuuga võrreldes elektriliinide rikete ja hooldustööde tõttu. Lõppesid mitmed eriolukorra ajaks kehtestatud soodustused nagu näiteks lasteaia kohatasu tühistamine, tasuta ühistransport,” selgitas Swedbanki vanemökonomist.

Elmik lisas, et samas mõjutab koroonakriis veel oluliselt maailmamajandust ja hindu – toorainete hinnad on kehva nõudluse tõttu endiselt madalad.

“Eestis suruvad hindu allapoole maikuus jõustunud maagaasi, elektri ja diislikütuse aktsiisimaksude muudatused,” ütles Elmik.

Ta tõi välja, et keskmine tarbimiskorv odavnes juunis eelmise aasta sama ajaga võrreldes ühe protsendi võrra. “Tarbijad samas hinnalangust ei tunneta. Konjunktuuriinstituudi igakuise küsitluse järgi oodatakse järgmiseks aastaks pigem märgatavat hindade kasvu,” möönis Elmik.

“Mootorikütuste hind alanes odava nafta ja diislikütuse madalama aktsiisi tõttu. Üüri hind kukkus aastaga 12 protsenti üürikorterite pakkumise hüppelise kasvu tõttu. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus eelmisel aastal,” ütles vanemökonomist.

Ta tõi veel välja, et Tallinna Vesi langetas vee- ja reoveeteenuse maksumust, kehv nõudlus ja turistide vähesus tõi alla rõivaste ja jalanõude ning majutuse hinnad.

“Majutusteenuste hinnalangus oli koguni ligi 30 protsenti. Suurematest kaubagruppidest kallines vaid toit,” ütles Elmik.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi