Pangaliidu andmeil vähenes maksepuhkusel olevate laenude maht jaanuaris 22,5 protsendi ehk 161 miljoni euro võrra 554 miljonile eurole.

Ehkki jaanuar tõi kaasa tavapärase sesoonse languse laenunõudluses, vähenes jätkuvalt ka maksepuhkusel olevate laenuvõtjate hulk ning laenude maht, teatas Pangaliit.

Kuu ajaga vähenes maksepuhkusel olevate ettevõtete hulk enam kui 500 võrra ning jõudis 897 ettevõtteni. Jaanuari lõpus oli maksepuhkusel 4745 kodumajapidamise laenu, mida on 1000 võrra vähem kui kuu aega varem.

Võrreldes kevadise ja suvise abivajajate hulgaga on olukord liidu hinnangul märkimisväärselt paranenud. Juuni lõpus oli kokku maksepuhkusel 23 565 laenu võtnud ettevõtet ja majapidamist. Üle 60 päeva võlgu olevate laenajate osakaal püsib stabiilne, moodustades endiselt 0,5 protsenti pankade laenuportfellist.

Laenuportfelli suurus jaanuaris oluliselt ei muutunud. “Jaanuarikuus on tagasihoidlikum laenunõudlus võrreldes aasta lõpuga tavapärane ka siis, kui majanduses on rahulikumad ajad,” märkis Pangaliidu juhatuse esimees Allan Parik pressiteate vahendusel.

Ta tõdes aga, et samal ajal on näha, et maksepuhkusel olijate hulk kahaneb jätkuvalt ja probleemsete laenude osakaal ei ole suurenenud. “Hetkel saame öelda, et eeldused majanduse taastumiseks on head, võtmeküsimuseks saab vaktsineerimise kiirus ja ulatus,” tõi Parik välja.

Mullu kevadel kehtestasid Pangaliidu liikmed ühtse maksepuhkuste korra, et aidata suurt hulka laenukliente, kelle sissetulekud olid koroonakriisist tingitud eriolukorra tõttu oluliselt vähenenud. Liidu teatel jälgivad pangad olukorda majanduses ja laenuvõtjate seas ning on vajadusel valmis olukorra järsu halvenemise korral uuesti rakendama turuüleseid reegleid maksepuhkuste andmisel.

Eesti pangad kasutavad Pangaliidu hinnangul kõiki võimalusi, et aidata kaasa Eesti majanduse vastupidamisele keerulistes oludes ja taastumisele koroonakriisist. Seni on laenunõudlus üleilmsest kriisiolukorrast olenemata püsinud üsna stabiilne ja laenuvõlglaste hulk ei ole kasvanud.

Pangaliidu liikmespangad maksid mullu ligemale 140 miljonit eurot makse, millest 87 miljonit moodustasid tööjõumaksud. Pankades töötas aasta lõpu seisuga enam kui 5400 inimest.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi