Elektritarbimine Elektrilevi võrgus vähenes 2020. aastal võrreldes aasta varasema perioodiga ligi kolm protsenti ehk 195 GWh (gigavatt-tundi) võrra, langedes 2016. aasta tasemele. 

Mulluseks tarbimismahuks kujunes 6766 GWh. Ärikliendi tarbimine langes viis protsenti, olles tunamullusega võrreldes kuude lõikes plusspoolel vaid detsembris.

„Tervikuna saab öelda, et soojast talvest ja koroonakriisist tingituna langes mullune elektritarbimine 2016. aasta tasemele,“ sõnas Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm üldistatult. „Kindlasti erakordne aasta, mis paneb elektrivõrgu funktsionaalsust ja paindlikkust uue pilguga hindama. Väliskeskkonna mõjudeks tuleb edaspidi üha paremini valmis olla.“

Ärikliendi tarbimine kahanes märgatavalt Lääne- ja Ida-Virumaal, kus see oli tingitud mõne energiamahuka suurtarbija tegevusmõju vähenemisest. Harju, Tartu, Pärnu, Saare ja Hiiu maakonnas vähenes tarbimine neli-viis protsenti ning seda eelkõige viirusest tuleneva äritegevuse piiratuse tõttu. Ärikliendi tarbimine kasvas aasta lõikes vaid Jõgevamaal ja minimaalselt Võrumaal.

„Lisaks COVID-19 viiruse levikule ja alates märtsist kehtestatud erinevate rangusastmetega piirangutele algas 2020. aasta peaaegu olematu talvega, mis mõjutas elektritarbimist märkimisväärselt,“ selgitas langustrendi Elektrilevi võrguteenuse tootejuht Tõnu Roosve. „Kui Eestimaa talve paljuaastane keskmine temperatuur on ligi -3 kraadi, siis 2020. aastal oli sama näitaja ilmateenistuse andmetel jaanuaris +3,5 kraadi ning talve keskmisena tervikuna +2,5 kraadi. Eriti järsk tarbimise langus tuli märtsis karmide piirangutega, kui paljud teenindusettevõtted olid sunnitud töö  peatama,“ lisas Roosve.

Alates juunist hakkas äriklientide tarbimine järk-järgult taastuma, olles septembris kaks protsenti madalam kui aasta varem. Elektritarbimine kasvas vaid detsembris. Siis langesid õuekraadid miinusesse, mis kasvatas tuntavalt tarbimisvajadust, seda vaatamata koroonaviiruse teise laine mõjutustele.

Kodukliendi tarbimine kasvas 2020. aastal kõige enam Kagu-Eesti maakondades ja Viljandimaal, ulatudes viis-kuus protsendini. Kõige väikseim oli kasv Harju ja Saare maakonnas. Tarbimise tõus avaldus kõikjal üle Eesti, tingituna kodukontoritesse suundumisest ning teatud perioodidel kooliõpilaste koduõppele jäämisest.

Lausa hüppeliselt kasvas koduklientide elektritarbimine kevadel, tervelt 18 protsenti, Kagu- ja Kesk-Eestis olid sel perioodil kasvunumbrid koguni 22 protsenti. Inimesed liikusid kaugtööle, sealhulgas maakodudesse. 2020. aastal tervikuna kasvas kodukliendi tarbimine Elektrilevi võrgus kolm protsenti.

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, hallates ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi