Tarbijahinnaindeks tõusis mais võrreldes aprilliga 0,9 protsenti ning võrreldes eelmise aasta maiga 3,6 protsenti.

Mulluse maiga võrreldes olid kaubad 2,9 protsenti ja teenused 4,4 protsenti kallimad, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanov ütles, et eelmise aasta maiga võrreldes oli tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks mootorikütuse hinnatõus. “Nii bensiin kui ka diislikütus olid 20,2 protsenti kallimad. Seejuures on oluline teada, et aastases võrdluses kaotas oma mõju eelmise aasta mais toimunud mitme aktsiisimäära langetamine,” märkis Trasanov pressiteates.

Suurem mõju indeksi muutusele oli veel kodudesse jõudnud elektri 24,6-protsendisel kallinemisel. Toidukaupadest tõusid möödunud aasta maiga võrreldes enim värske kala 25,2 protsendiga. Järgnesid värske köögivili 16,1 protsendiga, muud jahusegud 11,5 protsendiga ja väikelastetoit 10,2 protsendiga. Kartuli hind langes 21,6 protsenti.

Haridus- ja lasteasutuste indeksi tõus oli tingitud sellest, et lõppesid lasteaia kohatasu soodustused, mida kohalikud omavalitsused koroonaviiruse leviku tõttu olid pakkunud.

Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati suurem kui 3,6 protsenti 2018. aasta oktoobris, mil see oli 4,4 protsenti.

Aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim koroonaviiruse tõttu suletud olnud või piiratud tingimustes toiminud kaupluste taasavamine ning sooduspakkumiste lõppemine. Rõivad kallinesid 4,1 protsenti, jalatsid 4,9 protsenti, remondimaterjalid 5,3 protsenti ja mööbel 3,9 protsenti.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi