Valga politseinikud pidasid eelmise nädala lõpus kinni mehe ja naise, keda kahtlustatakse eelmise aasta alguses kadunuks jäänud lätlanna tapmisega.  

Kagu jaoskonna juhtivuurija Tiit Melts ütles, et eelmise aasta alguses asusid Valga politseinikud uurima ajutiselt Valgas elanud 31-aastase lätlanna kadumist. Uurijatel oli kahtlus, et naine on viidud Valga linnast välja kusagile metsa ja seal tapetud.

“Politseiuurijad alustasid kahtluste kontrollimiseks, väidetava surnukeha, oletatavate kurjategijate leidmiseks ning arvatava  kuriteo üksikasjade täpsemaks selgitamiseks kriminaalmenetluse, mille käigus koguti kõikvõimalikku infot, vaadati üle turvakaamerate salvestisi ning tehti hulk erinevaid menetlustoiminguid,” rääkis Melts.

Ta lisas, et alguses uskumatuna tundunud uurimisversioon sai aga uurijate poolt teavet kogudes järjest rohkem kinnitust ning 2019. aasta aprillis leidsidki politseiuurijaid pärast mitmekordseid otsinguid Valgamaalt Mustjõe luhalt üksikuid inimese luustiku osasid ning sealt lähedusest põõsastikust ka ülejäänud skeleti koos pealuuga. “Loodus oli lühikese ajaga teinud oma töö ning surnukehast olid alles jäänud vaid paljad luud, millest osad olid ilmselt juba ka loomade poolt laiali veetud,” rääkis juhtivuurija.

“DNA ekspertiis kinnitas politseinike kahtlusi, sest luhalt leitud skelett kuulus tõepoolest kadunuks jäänud lätlasest naisele,” tõdes Melts. Ta nentis, et inimskeleti leidmise juures mängis järjepideva uurimise kõrval olulist rolli ka kohalike uurijate oskus loodust lugeda ning sellega arvestada, sest otsinuks uurijad märke raskest kuriteost ses paigas mõnevõrra hilisemal ajal, jäänuks peatselt rohetama hakanud võsastikus need säilmed suure tõenäosusega märkamata.

“Ekspertiisi tulemuse laekudes jätkasid politseinikud aga aktiivse uurimistööga ning sättisid seni kogutud teavet justkui pusletükke omale kohale. Aastajagu kestnud uurimine ning tõendite kogumine päädis möödunud neljapäeval, kui politseinikel õnnestus Valga linnas kinni pidada 38-aastane määratlemata kodakondsusega mees, keda seni kogutud tõenditele tuginedes kahtlustatakse 31-aastase lätlanna tapmises. Päev hiljem pidasid politseinikud Valgas kinni ka 29-aastase Läti kodanikust naise, keda kahtlustatakse tapmisele kihutamises ja sellele kaasaaitamises,” märkis Melts.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Toomas Liiva sõnul esitas prokuratuur laupäeval mõlema kahtlustatava suhtes Tartu maakohtule vahistamistaotlused, mille kohus ka rahuldas. “Antud raske kuritegu osutus üheks Lõuna-Eesti viimaste aastate keerukamaks tapmise juhtumiks, mille lahendamiseni ehk praegu teadaoleva info kogumise ja kahtlustatavate kinnipidamiseni viis Lõuna prefektuuri Kagu politseijaoskonna töötajate järjekindel töö. Kuna arvatavate kurjategijate jäljed viisid Läti vabariiki, siis tuli politseil koguda tõendeid nii Eestist kui ka Lätist ja kuriteo lahendamiseks tehti ka rahvusvahelist koostööd,” ütles Liiva.

“Uurimise käigus kogutud tõenditest nähtub, et kahtlustatavad ja ohver olid omavahel tuttavad ning esialgsetel andmetel viis tapmiseni kunagi varem nende vahel olnud konflikt. Ükskõik millisele konfliktile ei ole aga õigustatud vastata niivõrd jõhkra teoga. Kahtlustatavad jäävad tõenäoliselt kuni kohtumenetluse lõpuni vahi alla. Teise inimese tapmises süüditunnistamisel võib kohus karistada kuni viieteistaastase vangistusega,” lisas Liiva.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi