Juba üle 20 aasta on Eestis kasutatud eramajade soojustamisel Ceresit õhekrohvi süsteeme SILS (soojusisolatsiooni liitsüsteemid).

Esimesed taolised lahendused jõudsid Eestisse 90-ndate lõpul, kui hakati rõhku panema majade soojapidavusele ning rääkima hoonete soojustamisest EPS või mineraalvillast plaatidega. Majade soojustamine, olenemata sellest, kas tegemist on uue või vana majaga, aitab tagada mõnusa ja stabiilse sisekliima, olles samas oluline ka meie elukeskonna säilimisel. Liigne kütmine kahjustab atmosfääri ja põhjustab kliima soojenemist, rikkudes nii meie ja meie laste tulevast elukeskkonda.

Üheks levinuimaks välisseinte soojustamise lahenduseks on kergmärjal meetodil moodustatud väline isolatsioonisüsteem. Tegemist on vahtpolüstüreeni (EPS) või mineraalvillaga isoleeritud fassaadiga, mis kaetakse esteetilise välimuse saamiseks ja isolatsioonimaterjali kaitseks dekoratiivkrohviga. Miks aga eelistada kergmärjal meetodil renoveeritud fassaadi muudele lahendustele, mis esmapilgul võivad tunduda tugevamad? Vastus on kirjutatud juba küsimusse… Õhekrohviga kaetud fassaadid on oluliselt kergemad kui karkassile kinnitatud süsteemid. Plaatidega kaetud süsteemide puhul on ühe ruutmeetri soojustus ja viimistlusmaterjali kogukaaluks 25 – 45 kg, õhekrohvisüsteemi puhul jääb see number alla 15 kg.

Saksa keemiakontserni Henkel toodetud Ceresit fassaadisüsteemid pakuvad hulgaliselt erinevaid lahendusi eramajade soojustamiseks – alates klassikalistest soojustussüsteemidest kuni isepuhastuvate, kiirpaigaldavate ning löögikindlate süsteemideni välja. Lugematud värvivalikud ja struktuurikombinatsioonid lubavad luua huvitavaid omanäolisi lahendusi vastavalt majaomaniku maitsele ja kaasaja arhitektuuritrendidele. Ceresit Visage õhekrohvidega saab simuleerida mitmesuguseid looduslikke materjale nagu puitu, tellist, looduskivi, aga ka betooni, lisades fassaadile nüansse ja efekte.

Ceresit löögikindlad fassaadisüsteemid

Kergekaalulisel renoveerimissüsteemil on paraku ka üks nõrgem külg. Esimese korruse kõrgusel kipub fassaad saama mehaanilisi vigastusi. Neid võivad põhjustada pahatahtlikult visatud kivi, kriimustus või löök kõva esemega. Tavaline krohvikiht kipub löögi mõjul purunema. Pragunenud ja katkine krohv ei kaitse aga enam fassaadi vee ja mustuse vastu, rääkimata hoone rikutud välimusest.

Henkel on välja töötanud spetsiaalselt tugevdatud fassaadisüsteemi mehaaniliste kahjustuste vältimiseks. Ceresit Impactum süsteem tagab pealispinna erakordse elastsuse ja löögikindluse. See saavutatakse tänu elastomeeride kasutamisele armeersegu ja kattekrohvi koostises. Lisaks on süsteem sarrustatud eri tüüpi kiudude kombinatsiooniga: klaaskiud (pikad ja elastsed), süsinikkiud (lühikesed ja jäigad) ja polüakrüülamiidkiud (väga lühikesed ja elastsed). Kiudude kombinatsioon tagab suurepärase termilise ja mehaanilise vastupidavuse ning moodustab äärmiselt tugeva ja elastse sarrusekarkassi. Süsteem peab vastu löökidele tugevusega üle 100 J (tekkinud löögienergiat võib võrrelda 5 kg raskuse teraskuuli kukkumise 2 m kõrguselt). Saavutatud elastsus tagab vastupidavuse ka järskude temperatuuri- ja niiskusemuutuste tingimustes ning väldib fassaadil mikropragude teket, mis on meie kliimas oluline. Krohvisüsteemi vastupidavuse tõstmiseks pakub Ceresit kolme uut toodet: armeersegu CT 100, tugevdatud armeervõrk CT 327 ja elastomeerne kattekrohv CT 79.

Kuigi esmapilgul võib tugevdatud Impactum süsteemi tavalistest fassaadimaterjalidest oluliselt kõrgem hind ehmatav tunduda, tasub meeles pidada, et löögikindla süsteemiga ei pea katma kogu hoonet. Reaalse kahjustuse oht eksisteerib kuni 2. korruse kõrguseni ja ülejäänud hoone osa võib katta ka tavalise krohvisüsteemi lahendusega. Küll aga tasub sellise krohvisüsteemiga katta maja sokkel ning esimese korruse perimeeter. Investeering tasub ennast aastate jooksul ära rikkumiskindla ja kauni fassaadi näol.

Ceresit UV-kiirguse filtriga fassaadilahendused

Fassaadipindade levinumaid probleeme on värvkatte või toonitud krohvi luitumine aja jooksul. Mida intensiivsem on värvitoon, seda kiiremini ta oma sära kipub kaotama. Päikesekiirgus ja kiired temperatuurimuutused hommikul ja õhtul võivad põhjustada krohvikihis pingeid ja mikropragusid, mis lagundavad värvi või krohvi toonimiseks kasutatud pigmente ning pind kaotab luitudes esialgse tooni.
Henkel on toonud turule uudse elastomeerse silikoonkrohvi Ceresit CT76 Solar Protect, mis neutraliseerib päikesekiirguse kahjuliku mõju ja kaitseb kattekrohvi UV-kiirguse ning määrdumise eest. CT 76 krohvi on võimalik toonida nii rahulikesse kui erksatesse toonidesse, kartmata värvide tuhmumist. Ceresit 76 lai värvivalik (üle 500 tooni), väga vastupidav ja kauakestev krohvipind ning BioProtect tehnoloogia kaitse mikroorganismide mõju eest pakuvad tavalistest fassaadilahendustest oluliselt kestvamat lahendust.

Fassaadi hooldus

Nii, nagu tuleb pesta põrandaid ja autot, tuleb hooldada ja puhastada ka fassaadi. Hea peremees vaatab oma hoone fassaadi igal kevadel hoolikalt üle. Soovitatav on 1-2 aasta tagant ka fassaadi survepesuri ja pesuaine Ceresit CT 98 abil pesta. Biokorrosiooniga saastunud kohti võib immutada Ceresit CT 99 biotsiidiga, harjaga mehaaniliselt hõõrudes.

Kokkuvõtteks

Kui oled otsustanud oma maja Ceresit SILS lahendusega renoveerima hakata, soovitame tutvuda ka põhjalikuma Ceresit SILS paigaldusjuhendiga, mis on kättesaadav kodulehel www.ceresit.ee. Seda isegi siis, kui ise töid teostama ei plaani hakata. Nii saad olla kindel, et kõik tehakse õigesti.

Lisainfot Ceresit’i uudsete fassaadilahenduste vastu leiad:
Henkel Balti OÜ, Andrus Sepp tehniline konsultant , telefonil 51 68787.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi