Kodanikupalgaga seotud Euroopa kodanikualgatus kogus esimese ööpäevaga 7987 allkirja.

See on ligi 0,8 protsenti vajalikust miljonist, mis tuleb koguda aasta jooksul.

Eestist koguti ööpäevaga 73 allkirja – 1,48 protsenti niinimetatud rahvuslikust kvoodist, mis on sellest aastast 4935 (Euroopa parlamendi liikmete arv korda Eesti saadikute arv). Selle näitajaga – protsendiga rahvuslikust kvoodist – jäi Eesti kümnendaks, kuid oli reedel umbes pool päeva viiendal positsioonil. 

Allkirjade arvu suhtelt elanike arvu aga oli Eesti päeva lõpuks kolmandal kohal Kreeka ja Sloveenia järel (https://myaspserver.eu/eci/2020/ubi-table20.asp).

Kampaania Eesti koordinaatori Jaanus Nurmoja sõnul võib naljatamisi öelda, et Eestil õnnestus taas viia ellu üks klassikaks muutunud valimislubadus ning olla Euroopa Liidus esimese viie hulgas. Nii nagu oldi ka eelmise euroalgatuse kampaania lõpuks jaanuaris 2014.

Algatus loetakse edukaks siis, kui on koos mitte lihtsalt miljon allkirja, vaid vähemalt seitsmes riigis peab ühtlasi olema allkirju rahvusliku kvoodi jagu Selle reegliga püütakse tagada, et üle-euroopalisusele pretendeerivatel algatustel oleks piisavat lai toetuspind. Eesti rahvuslik kvoot on nüüd 4935 toetusavaldust.

Eesti allkirjasaak aga oli võrreldes kahe viimase kodumaise kampaaniaga märgatavalt edukam. 2016. aastal sai rahvaalgatus kodanikupalga teostatavuse ja mõju uurimiseks esimesed 100 allkirja ühe kuuga. Tänavu aprilli lõpus panid aktivistid rahva toetusallkirju koguma ühe oma valitsusele saadetud kirja ettepanekuga kodanikupalga kiireks kasutuselevõtuks kriisiajal. See sai esimesed 100 allkirja ühe nädalaga. Nüüd tõi euroalgatus ühe ööpäevaga 73 allkirja.

Nurmoja sõnul oli esimese ööpäeva tulemustes üllatusi.

“Näiteks see, et kõige edukam oli kampaania esimene päev Kreekas. Sealsed aktivistid andsid ka seletuse – meedia suur huvi. See, et Saksamaa algul liider oli, tundus ootuspärane, sest seal on tugev aktivistide võrgustik, kuid imelikul kombel tormati neist hiljem mööda. Eriti hämmastas aga Bulgaaria tagasihoidlik algus. Arvasin, et see kujuneb sama suurejooneliseks nagu oli nende kampaania lõpp jaanuaris 2014 – tookord ületasid nad kvoodi mitmekordselt, ainsana Euroopa Liidus. Aga see oli ju kõigest esimene ööpäev,” ütles Nurmoja.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi