TALLINN, 7. märts, BNS – Peaminister Kaja Kallas rahustas esmaspäeval eestimaalasi, kinnitades, et Eestle sõjalist ohtu ei ole, kuna riiki kaitseb kümneid kordi suurem kaitsemasin, kui Putinil oleks sõjaks võtta. 

Kallase sõnul on Putini sõda Ukrainas jõhker rünnak Ukraina inimeste, vabaduse ja demokraatia vastu, mis on tekitanud suurt südamevalu ja ärevust. “Sõda Ukrainas on sõda Euroopas ning on loomulik, et see puudutab meie kõigi turvatunnet,” märkis Kallas. 

“Ka Eestis küsitakse, kas võime end turvaliselt tunda. Kinnitan teile – Eestile ei ole praegu sõjalist ohtu. Oleme Euroopa Liidu ja NATO liige ning meie taga seisab kümneid kordi suurem kaitsemasin kui Putinil sõjaks võtta. Meid kaitsevad koos Eesti Kaitseväega maailma tugevaima sõjalise alliansi relvajõud kaasaegseima relvastuse ja tipptehnoloogiaga,” rahustas Kallas. 

Tema sõnul on Eesti tugevdanud ja jätkab iseseisva kaitsevõime tugevdamist ja liitlaste kohalolu suurendamist Eestis. “Oleme oluliselt suurendanud kaitsekulutusi – järgmisel aastal ajaloolise 2,44 protsendini Eesti SKP-st. Selle eest varume ka laskemoona ning tugevdame kaitset nii maal, merel kui ka õhus,” ütles Kallas, lisades, et Eestis on liitlasi kohal kordades rohkem kui kunagi varem.

Tapal viibib rekordiline hulk Suurbritannia kaitseväelasi ning lisaks neile viibivad siin korraga ka Prantsuse ja Taani kaitseväelased. Eesti õhuruumi kaitsevad äsja Ämarisse saabunud USA kõige võimsamad hävituslennukid ning Belgia õhuväe F-16 hävitajad.

“NATO on ühtne ja tugevdanud meie piirkonna kaitset. Nagu Eestis, on NATO tugevdanud liitlasvägede kohalolu ka Lätis, Leedus ja Poolas. NATO on valmis kaitsma igat oma ruutmeetrit ja nii on see olnud enam kui 70 aastat,” märkis Kallas. 

Tema sõnul esitab Kreml erinevaid ähvardusi, seal hulgas ähvardab tuumarelva kasutamisega. “Kõik sellised sammud on tehtud Lääne avalikkuse hirmutamiseks. Putin teab täpselt, mis on need hirmud ja oskab nendele nuppudele vajutada. Ta tahab lüüa kiilu vabasse maailma, õõnestada meie vankumatut toetust Ukraina rahvale. Me ei murdu ega paindu – Eesti toetab oma sõpru Dnepri kallastel. Kogu maailm on Ukraina poolel, kümned ja kümned riigid on saatnud Ukrainale relvi ja muud varustust,” rõhutas peaminister. 

Tema sõnul on Putin diktaator, kelle jõul on piirid. “Meie ja liitlaste otsustavad sammud Putini režiimi isoleerimiseks mõjuvad Kremlile shokeerivalt ja laastavalt. Demokraatlike riikide sanktsioonid Venemaale on ajaloolise mastaabiga. Ning mis samuti oluline – riiklike sanktsioonide kõrval näitavad oma meelsust massiliselt ka ettevõtted, spordi- ja kultuuriorganisatsioonid oma otsustega lõpetada tegevus Venemaal ning koostöö Venemaa esindajatega,” ütles Kallas. 

Ta tõdes, et see kõik mõjutab ka Eesti inimeste elu ja meie majandust. “Me peame oleme valmis pikaks vastasseisuks ja paratamatult seisavad ka meil rasked ajad alles ees. Aga see on hind, mida peame võitluses vabaduse ja demokraatia eest maksma,” ütles Kallas.

“Kreml veel jätkab ja sellega kaasnev Venemaa propaganda ületab igasugused mõistuse ja reaalsuse piirid. Pean oluliseks rõhutada, et see on Putini, mitte Venemaa rahva sõda Ukraina vastu. Putini režiim paneb kannatama ka Venemaa inimesed, kelle õigus sõja vastu sõna võtta ja võime igapäevaeluga toime tulla on tõsiselt halvatud. Peame meeles hoidma, et see on ühe inimese sõda teise rahva vastu. Putin tahab vaenu levitada ja ühiskondi lõhestada ning me ei tohi lasta tal põhjustada pingeid Eestis elavate inimeste vahel, sõltumata nende rahvusest või kodusest keelest. Vene keelt kõnelevad Eestis paljud ning neil pole mingit seost Putini režiimi ega tema sõjaga,” rääkis Kallas. 

Asudes vaba maailma eesliinil, mõjutab toimuv Kallase sõnul Eestit vahetult. “Oleme valmis tegutsema. See kõik ei saa olema kerge, aga meil on plaanid ning me kuulume tugevasse liitlaste ringi ja vabasse maailma.
Eesti on kaitstud ja hoitud ning meie inimesed samuti. Slava Ukraini!” lisas Kallas. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi