Kanada ratsapolitsei teatas pühapäeva õhtul, et politseivormi kandnud mees tappis Nova Scotia provintsi põhjaosas massitulistamises 16 inimest ning süütas elumaju, tegemist on ohvriterohkeima tapmisega Kanada ajaloos.

Hukkunute seas on ka noor naispolitseinik.

Samuti on surnud arvatav tulistaja, keda politsei tuvastas kui 51-aastane Gabriel Wortman.

Provintsi keskusest Halifaxist ligi saja kilomeetri kaugusel põhjas asuvas Portapique’i linnakeses avastati ühe elamu juurest ja seest mitu surnukeha, ütles politsei õhtul ja nimetas seda esimeseks kuriteopaigaks.

Surnukehi leiti veel mitmest muust paigast.

Ametnikud peavad tõenäoliseks, et esimesi ohvreid võis tulistaja valida, ent seejärel alustas valimatut tulistamist.

Öösel andis politsei linnakese elanikele, kes koroonaviiruse tõttu olid niikuinii koduses karantiinis, korralduse sulgeda uksed ja varjuda keldreisse. Piirkonnas põles samal ööl ka mitu elumaja.

Politsei teatas varem, et Wortmani tabasid kuningliku Kanada ratsapolitsei (RCMP) liikmed Halifaxi lähistel Enfieldis asuvas bensiinijaamas, veidi hiljem täiendati teadet üksikasju täpsustamata, et kahtlusalune suri.

RCMP pressiesindaja Daniel Brien kinnitas 16 inimese tapmist lisaks kinnipeetud arvatavale tulistajale.

Surnud politseinik on ratsapolitsei konstaabel Heidi Stevenson, 23-aastane kahe lapse ema. Veel üks politseinik sai haavata, ütlesid politseiametnikud.

Kanadas on massitulistamised võrdlemisi harv nähe, erinevalt tugeva relvakultuuriga naaberriigist USA-st.

Kanada kehtestas ranged relvaseadused pärast 1989. aasta massitulistamist, milles Marc Lepine tappis 14 naist ja iseend Montreali polütehnilises instituudis. 

Kanadas on ebaseaduslik registreerimata käsitulirelva või igasuguse kiirtulega relva omamine. Samuti tehakse relva ostmisel põhjalik taustakontroll, mis tähendab kuritegeliku mineviku kontrollimist, abikaasale relvaostust teatamist, kaht soovitajat, riskianalüüsi ja vastavat väljaõpet.

“Loendamatu hulk peresid leinab täna,” ütles RCMP asevolinik Lee Begerman.

Politsei pole rünnaku motiive avaldanud. Hommikul oli sündmuskohal bensiinijaamas arvukalt politseiautosid. Kollased politseilindid piirasid tankureid ning hõbedast maasturit uurisid eksperdid.

Piirkonna elanikud teatasid ka mitmest põlengust, kuid politsei ei kinnitanud vahetult üksikasju.

“Tegu on ühe kõige arutuma vägivallateoga meie provintsi ajaloos,” ütles Nova Scotia peaminister Stephen McNeil.

Tema sõnul on see täiendav “raske koorem” niigi keerulises olukorras uue koroonaviiruse vastases võitluses. McNeili sõnul annab politsei hiljem pressikonverentsi.

Politsei teatas varem pühapäeval, et arvatav kahtlusalune sõidab autoga, mis näeb välja kui politseisõiduk ning mees kannab politseivormi. Hiljem öeldi, et ta sõidab ilmselt väikese hõbedase Chevrolet’ maasturiga, liikudes lõuna suunas.

Politsei märkis, et tegu ei ole RCMP töötaja ega politseinikuga.

Provintsi politsei pressiesindaja kapral Lisa Croteau ütles, et politseile laekus esimene teade relvadega isikust kell 22.30 laupäeva õhtul (Eesti aja järgi kell 02.30 pühapäeval) ning et juurdlus liikus kiirelt “aktiivse tulistamise juurdluse faasi”.

“Avaldan sügavat kaastunnet kõigile sellest kohutavast olukorrast puudutatutele,” ütles Kanada peaminisrer Justin Trudeau.

Linnakese elanik Christine Mills ütles, et tegu oli äärmiselt hirmutava ööga kogukonnas, kus hambuni relvastatud politseinikud patrullisid tänavaid ning kus hommikuks lendasid kahtlusaluse otsingutel helikopterid.

Colchesteri maakonnavalitsuses Portapique’i linna esindav rahvasaadik Tom Taggart ütles, et tavapäraselt vaikne ja rahulik elurajoon on juurteni raputatud.

“Tegemist on täiesti imelise, rahuliku ja vaikse kogukonnaga ning paljas mõtegi sellest, et midagi taolist võiks meie kogukonnas juhtuda, on täiesti uskumatu,” ütles Taggart telefoni vahendusel Bass Riverist, mis jääb liikumiskeelu saanud ala lähistele.

Gabriel Wortman töötas Dartmouthis hambatehnikuna, selgub Nova Scotia hambatehnikute ühenduse veebiküljelt. Videoklipis usutleb CTV Atlantic aastal 2014 üht hambatehnikut, kes sarnaneb RCMP edastatud pildiga Wortmanist.

Millsi sõnul teati Wortmani kohalikus kogukonnas hambatehnikuna, kes töötas nii Halifaxis kui Portapique’is.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi