Poola president Andrzej Duda kohtub kolmapäeval Washingtonis USA riigipea Donald Trumpiga ja loodab sellest valimiste eel tuult tiibadesse saada, ehkki Trumpi välispoliitika viimased sammud Poolat ei rõõmusta.

Populistliku poliitiku ja Trumpi liitlase Duda visiiit leiab aset päev enne Trumpi endise julgeolekunõuniku John Boltoni kardetavasti paljastava raamatu ilmumist ja neli päeva enne Poola presidendivalimisi.

Duda on esimene välisriigi liider, kellega Trump koroonapandeemia puhkemise järel kohtub. Mõlemale delegatsioonile tehakse enne kohtumist viirusetestid.

Poola loodab eeskätt sõnumit, et USA suurendab sõjalist abi, mida Varssavi on pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt 2014. aastal pidevalt palunud.

Poola ajakirjanduse teatel võib USA suurendada Poolas paiknevate sõdurite arvu ning toetada riiki hävitajate ja sõjaväe transpordilennukitega.

Kõrged Ühendriikide ametnikud on aga hoiatanud, et vägede paigutamise  puhul oleks ennatlik rääkida nii sõdurite arvust kui kohast.

USA Saksa Marshalli fondi Varssavi büroo direktor Michal Baranowski ütles visiiti kommenteerides: “President Dudal on võimalus näida presidentlik ja minu arvates ongi see suuresti asja mõte.”

Baranowski sõnul aitab visiiti mobiliseerida Duda elektoraati enne pühapäevaseid valimisi ja suurendada ehk isegi Trumpi toetust Ühendriikide poola kogukonnas enne novembrikuiseid USA presidendivalimisi 

Kiiruga korraldatud visiiti saadavad geiõiguslaste protestid Duda vastu, kes on võrrelnud “LGBT ideoloogiat” kommunismiga.

Duda, kelle selja taga on valitsev Seaduse ja Õigluse partei, juhib arvausküsitlustes, kuid tsentristlik opositsioonikandidaat Rafał Trzaskowski on viimastel päevadel vahemaad vähendanud.

Ajalehe Rzeczpospolita kommentaator Bogusław Chrabota ütles, et Duda püüab meeleheitlikult leida kampaaniale võidukat lõppakordi, aga Trumpiga kohtumine kätkeb endas mitmeid riske.

Üks oht on Chrabota arvates lubadus kulutada suuri summasid Poola maksumaksjate raha USA sõjatehnika ostuks. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi