Umbes kuu aja pärast, 16. juulil algaval Tartu laulu- ja tantsupeol tuleb esinejatel ühe supiportsu eest välja käia viis eurot, mis teeb kesklinna päevasuppidele silmad ette.

Raatuse koolist läheb tänavu laulupeole kaks mudilaskoori ja rühm rahvatantsijaid. «Lapsevanematelt pole nurinat küll veel tulnud tasulise supi kohta, aga kui tuleks, siis see oleks täiesti mõistetav,» sõnas koolijuht Toomas Kink.

Koolijuht nentis, et kuigi kehva majandusliku olukorra pärast riigis on paljud asjad kallimaks läinud ning paljude varem tasuta olnud asjade eest küsitakse raha, siis kuskil tuleb piir ette.
«Koolil pole samuti raha teha selliseid lisakulutusi ja paraku peavad lapsevanemad neid summasid maksma,» sõnas Kink. «Aga suund paistab olevat sinnapoole, et tasuta toit jääb minevikku.»

Laulupeo korraldusmeeskond tegi otsuse toitlustamise eest raha küsida juba möödunud aastal ning mullu sügisel saadeti kooli- ja koorijuhtidele sellekohane teave ka välja. «Põhiline põhjus hinna kehtestamisel on toidu raiskamise vähendamine,» selgitas laulupeo korraldamisega tegeleva Tiigi seltsimaja direktor Maarja Liba.

Ta tõi näiteks, et kuna paljud laulupeol osalevad kollektiivid on Tartust pärit, siis käivad lapsed tihti proovide vahel kodus söömas. Samuti tellivad paljud lapsed kulleriga toitu või otsivad lauluväljakult kohapealt midagi hamba alla, mille tõttu on keeruline prognoosida, kui paljudele osalejatele peaks suppi üldse pakkuma.

Supi eest raha küsimine aitab Maarja Liba sõnul tekitada osalejates vastutuse, et kui millegi eest on juba makstud, siis tullakse selle raha eest ka sööma. «Laulupeole on registreerunud umbes 10 000 osalejat ning prognoosi järgi tulevad umbes pooled nendest suppi sööma,» ütles ta.

Hiljuti lõppes toitlustaja leidmiseks riigihange, millel osutus parimaks Tartus tegutsev AS Toidutorn pakkumusega 20 264 eurot. Selle raha eest keedavad Toidutorni kokad kohapeal väliköögis suppi.

Kuna selle aasta algusest ei ole avalikel üritustel ühekorranõude kasutamine lubatud, korraldati ka korduskasutatavate nõude pakkuja hange, mille võitis OÜ Eesti Pandipakend 35 645-eurose pakkumusega.

Toiduraha, viis eurot igalt sööjalt, läheb Liba kinnitusel ainult toitlustuse korraldamisega seotud kulude katmiseks. Supi hind on välja arvutatud prognoositud sööjate arvu järgi ning toitlustaja küsitava kogu päeva tasu eest. Sellise arvutuskäigu järgi tuleb portsu hind umbes neli eurot osaleja kohta.

Lisaks toiduportsu hinnale kaasneb toitlustuse korraldamisega ka teisi kulusid, nagu korduskasutatavate nõude ning telkide ja laudade-toolide rentimine ja elektri tagamine. «Seepärast oleme toiduportsu hinnale liitnud veel ühe euro,» selgitas Liba.

Pandinõude eest ei pea laulupeo osalejad lisatasu maksma, ent pandinõud tuleb tagastada kohe pärast söömist toitlustustelgis.

Ülikoolilinna toidukohtade päevapakkumistest leiab aga, et sel nädalal maksab Tartus Ülikooli kohvikus borš vastavalt suurusele kolm või neli eurot, Cafe Shakespeare’is klimbisupp 3,8 eurot ja Ginger Grillis kanasupp 3,7 eurot. Üle viie euro maksvaid päevasuppe küll leidub, kuid vähe.

Tartu Postimees küsis, miks laulu- ja tantsupeo supi eest tuleb siis viis eurot välja käia? AS-i Toidutorn juhatuse esimees Jaanus Pulles ei oska osalejatelt küsitavat summat kommenteerida. «Detailsed koosolekud, et kui paljudele ja mida täpselt valmistame, tulevad uue nädala keskel,» ütles ta.

Küll aga teadis Pulles rääkida, et supp keedetakse ilmselt kohapeal, et see oleks võimalikult värske ning et vähendada transpordikulusid. «Portsuhinda on raske kommenteerida, seda selgitab ikkagi laulupeo korraldaja, kellel on vaja leida korduskasutatavad nõud, elekter ja muu taristu, mis kõik toitlustamisega kaasas käib,» sõnas ta.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi