Kaitsja Robert Sarv käis möödunud nädalal Tallinna ringkonnakohtus taotlusega, milles nõudis Suure-Lähtrus imiku tapmises kahtlustatava naise vahi alt vabastamist, prokuratuur vabastamist ei toeta.

Et Sarvele teadaolevalt on Maroko kinnipidamisasutuses korduvalt naise inimõigusi rikutud, tuleb ta kaitsja hinnangul kiiresti kodumaale tagasi toimetada. Seda enam, et kahtlustatava pere on valmis tema sõnul naise tagasituleku kinni maksma.

Veel ütles Sarv, et naise vahistamine oli ebaseaduslik. Nimelt saadeti tema sõnul kahtlustatavale 27. veebruaril kutse 4. märtsil ülekuulamisele ilmuda. «Kuna ta oli Inglismaal, soovis ta ajapikendust ja ülekuulamise uueks ajaks sai 12. märts.»

«Aga 9. märtsil ta vahistati ja ongi kõik,» ütles Sarv, selgitades, et naise «mahajooksmine» oleks olnud õigustatud siis, kui ta 12. märtsil ülekuulamisele ilmunud ei oleks.

Sarv, kes on kahtlustatava kaitsja olnud aprillikuu algusest, rääkis, et tingimused Maroko vanglas, kus naist kinni hoitakse, on võrreldes Eestiga kohutavad. Ta tõi näiteks, et naisele võimaldatakse vanglas üks-kaks telefonikõnet nädalas, mis katkestatakse suvalistel hetkedel.

Vangla, pere ja saatkonna vahel Sarve sõnul info ei liigu: «Kahe kuu jooksul, mil ta vahi all on olnud, ei ole pere saanud saata raha, et ta saaks elementaarseid hügieenitarbeid osta.»

Naist on Sarvele teadaolevalt füüsiliselt väärkoheldud, ka vanglaametnike poolt. Väidetavalt on toimunud kolm väärkohtlemise episoodi, mille kohta kinnitati välisministeeriumist, et Eesti saatkond Lissabonis saatis Maroko välisministeeriumile 22. aprillil noodi, kus päriti väidetava väärkohtlemise kohta aru. Sarv aga ei usu, et keegi vanglaametnikest tunnistaks, et nad kinnipeetavale liiga teinud on.

Kaitsja tõi ühe episoodina välja, et kui naine polnud nõus täitma korraldust, mis puudutas ravimite võtmist, peksti ta läbi ja sunniti seejärel ravimit võtma. «Tegu polnud olukorraga, kus ta oleks pidanud ravimit võtma.»

Pooleteise kuu jooksul tal naisega isiklikult rääkida võimalik ei ole olnud, kuna naine saab helistada vaid sellele telefoninumbrile, kuhu ta kinnipidamise algusest helistas, vahendas Sarv. Ta ise suhtleb naisega sugulaste vahendusel.

Sarv loodab, et Tallinna ringkonnakohus teeb 15. mail otsuse vahistamise tühistamiseks. «Ongi kaks võimalust, et kas väliskoostöös toimub mingi suur läbimurre, mida ma ei usu, või määrus tühistatakse ja Eesti ütleb Marokole, et inimene tuleb vabastada ja ta saab ise tagasi tulla,» sõnas kaitsja, lisades, et see, et ta püüaks vabanedes põgeneda, on ebausutav.

Kaitsja sõnul ootab naine Eestisse tulekut. «Ta tahab, et see lugu lõpeks, ja ta tahab oma kaitsmise ja loo jagamisega tegelda.»

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi