Türgi ja Iraan kasutavad Põhja-Iraagi kurdimässuliste vastu üha enam mängureegleid muutvaid droone, ütlevad eksperdid. 

“Mööda ei lähe päevagi, kui me ei näe mõnda drooni,” ütles Iraagis asuva Qandili asula linnapea. Qandili mägipiirkond on Türgis ebaseaduslikuks kuulutatud Kurdistani Töölispartei (PKK) tugipunkt. 

PKK on kasutanud Qandili tagalabaasina oma Türgi-vastastes operatsioonides. 

Rühmitus Iraani Kurdistani Demokraatlik Partei on samuti loonud baasid Iraagi Kurdistanis, kust korraldatakse rünnakuid üle piiri Iraani. 

Türgi ja Iraan on kandnud kurdimässuliste grupid terrorirühmituste nimekirja ja korraldavad nende baaside vastu Iraagis piiriüleseid rünnakuid. 

Kumbki riik hakkas 2018. aastal kasutama Põhja-Iraagis mehitamata lennumasinaid. Droonide rakendamine operatsioonideks on kasvanud hüppeliselt pärast seda, kui Türgi alustas regioonis juunis uut pealetungi, ütlesid analüütikud ja kohalikud elanikud. 

PKK on aastaid redutanud Põhja-Iraagi mägedes. Droonidega on Ankaral õnnestunud jälitada, tuvastada ja tappa PKK sihtmärke mõne minutiga, ütles Nicholas Heras Sõjauuringute Instituudist (Institute for the Study of War). 

“Türgi sõjadroonide kasutamine Põhja-Iraagis on muutnud mängureegleid sõjas PKK vastu,” ütles ta. 

Ankara kasutab nüüd kulukate sõjalennukite nagu F-16 asemel kodumaal toodetud droone nagu Bayraktar TB2, mille luurevõimekus on parem, mis suudab 24 tundi järjest lennata ja on odavam, ütles Türgi drooniekspert Sibel Düz. 

Türgi on loonud oma droonide abil 15 kilomeetri laiuse puhvertsooni, ütles PKK pressiisik Zagros Hiwa intervjuus AFP-le. 

Iraan rakendab Põhja-Iraagis sõjadroone Mohajer-6 ja Shahed-129, ütles drooniekspert Adam Rawnsley Välispoliitika Uuringute Instituudist (Foreign Policy Research Institute). 

Iraan teatas varem septembris, et koordineerib Türgiga samme kurdimässuliste vastu oma piiride lähistel.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi