Ameerika Ühendriigid eraldavad oma kaitse-eelarvest Eestile, Lätile ja Leedule kokku 175 miljonit dollarit, sealhulgas eraldatakse esmakordselt raha õhukaitse arendamiseks.

USA eraldab oma kaitse-eelarvest Eesti, Läti ja Leeduga sõjalise koostöö arendamiseks tuleval aastal 125 miljonit dollarit. lisaks luuakse esmakordselt ajaloos Pentagoni eelarvesse eraldi rida Balti õhukaitse arendamise toetamiseks, edastas kaitseministeerium. Viimase summa suurus on 50 miljonit dollarit.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamine Balti riikides, sealhulgas õhuruumis ja eriti õhukaitse küsimuses olulised nii NATO-le tervikuna kui ka Ameerika Ühendriikidele. „Eelnõuga kinnitab meie liitlane selgelt oma pühendumust kollektiivkaitsele Euroopa idatiival,“ sõnas Luik.

Luige sõnul on Ühendriikide toetus Balti riikidele õhuturbelt õhukaitsele üleminekuks ülimalt tähtis. „Õhuturbelt õhukaitsele üleminek eeldab kõigi liitlaste ühist otsust, aga USA seisukoht ja praktiline toetus on suure kaaluga. Hindame USA tuge meie regiooni kaitse arendamisele väga kõrgelt,“ märkis Luik.

Lisaks sisaldab eelnõu solidaarsusparagrahvi, mis kinnitab Ühendriikide pühendumust Balti regioonile ning annab Pentagonile ülesande kirjutada kaitsealase abi teemaline analüüs.

Õhukaitse on olemuselt õhuturbest mitmekihilisem, koosnedes eelhoiatussüsteemist, seirevõimekusest, õhutõrje relvasüsteemidest ja personalist, kes suudab läbi viia ka õhutõrjeoperatsioone, mida praegune õhuturve ei võimalda.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump allkirjastas Ühendriikide 2020. aasta kaitse-eelarve autoriseerimise eelnõu möödunud reedel.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi