USA 46. presidendiks valitud demokraadist Joe Biden lubas laupäeval ameeriklased taas ühendada ja ravida riiki lõhestanud haavad pärast võitu Donald Trumpi üle. 

“Ameerikas on aeg ravima hakata,” ütles Biden toetajatele oma kodulinnas, Delaware’i osariigis asuvas Wilmingtonis. 

“Ma luban olla president, kes ei taha mitte lõhestada, vaid ühendada,” ütles Biden.

Biden ulatas käe ka pettunud Trumpi valijatele: “Nad ei ole meie vaenlased. Nad on ameeriklased.”

“Las see demoniseerimise ajastu Ameerikas lõpeb nüüd,” lisas ta.  

“Ma tahtsin seda ametit, et taastada Ameerika hing, et ehitada üles selle riigi selgroog, keskklass, ja muuta Ameerika maailmas taas lugupeetavaks,” ütles Biden.

Barack Obama endine asepresident Biden tänas iseäranis mustanahalisi ameeriklasi, viidates nende rollile oma valimisvõidus. 

Bideni juhatas sisse tema asepresidendikandidaat Kamala Harris, kes on USA-s esimene nii kõrgesse ametisse pääsenud naine ja esimene mustanahaline asepresident.

“Sõbrad, selle riigi rahvas on kõnelenud. Nad on andnud meile selge võidu, veenva võidu,” ütles Biden.

Biden kogus võiduks vajaminevad 270 valijamehe hääled pärast tulemuste selgumist Pennsylvania osariigis. Trump pole olnud nõus võitu tunnistama ja on lubanud vaidlustada tulemused USA kohtutes. 

Bideni valimisvõit ei saabunud mitte niivõrd poliitilise idoloogia najal, vaid üritades koguda toetust arvamusele, et Trump kujutab endast eksistentsiaalset ohtu USA demokraatiale, kirjutas Associated Press. Tundub, et see strateegia osutus efektiivseks oluliste võitude saavutamisel Michigani ja Wisconsini osariikides, samuti Pennsylvanias, kus Trump 2016. aastal võitis Hillary Clintonit. 

Biden asub USA etteotsa ajal, mil riigis on taaslahvatanud pinged rassiküsimuse üle ning ameeriklaste tervist ja sissetulekut laastab koroonaviirus, mis on nõudnud enam kui 236 000 ameeriklase elu. 

Biden võib praeguse seisuga koguda rohkem kui neli miljonit häält enam kui Trump. 

Salateenistus on juba tugevdanud turvamulli presidendiks valitud Bideni ümber, kes vannutatakse ametisse 20. jaanuaril. 

Tsentrist Biden, kes on lubanud pärast Trumpi turbulentseid ametiaastaid tuua Washingtoni rahu, on 77 eluaastaga ka vanim Valgesse Majja valitud kandidaat, kirjutas uudisteagentuur AFP, meenutades, et ta on riigipeaks üritanud pürgida kahel korral ka varem. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi