ÜRO peasekretär António Guterres hoiatas, et koroonaviiruse pandeemia võib paisata Aafrikas miljonid inimesed äärmisse vaesusse ning kutsus üles üleilmsele solidaarsusele mandriga.

“Pandeemia ohustab Aafrika edusamme. See süvendab kaua püsinud ebavõrdsust ja suurendab nälga, alatoitumust ja haavatavust haiguste suhtes, “ütles Guterres ÜRO uuringule lisatud avalduses koos soovitustega Aafrikale.

Õnnitledes Aafrikat kiire reageerimise eest pandeemiale, mis on nõudnud kogu mandril rohkem kui 2500 inimelu, märkis Guterres, et praeguse seisuga on teadaolevaid juhtumeid vähem kui kardetud.

“Aafrika riikidel peaks olema kiire, võrdne ja taskukohane juurdepääs kõikidele vaktsiinidele ja ravile, mida tuleb pidada globaalseteks avalikeks hüvedeks,” ütles ta oma avalduses.

Kuna pandeemia on Aafrikas algusjärgus, rõhutas Guterres, et probleemid võivad kiiresti eskaleeruda.

“Globaalne solidaarsus Aafrikaga on hädavajalik – nii nüüd kui ka paremaks taastumiseks,” ütles ta.

Guterres ärgitas rakendama “rahvusvahelisi meetmeid Aafrika tervishoiusüsteemide tugevdamiseks, toiduvarude säilitamiseks ja finantskriisi vältimiseks”.

On ka vajalik, lisas ta, “toetada haridust, kaitsta töökohti, hoida kodumajapidamised ja ettevõtted pinnal ning kaitsta mandrit kaotatud sissetuleku ja eksporditulu vastu”.

Guterres soovitas eraldada “rahvusvahelise üldsuse täiendava toetusena rohkem kui 200 miljardit dollarit”, et aidata Aafrikal pandeemiast taastuda. Ta ütles, et toetab ka “ulatuslikku võlaraamistikku – alustades üldisest võlapuhkusest riikidele, kes ei suuda oma võlga teenindada”.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi