Iisraeli teadlased kinnitasid, et leidsid riigi lõunaosast kuningate Taaveti ja Saalomoni aegseid purpurlillasid riidetükke.

“Teadlasi üllatas riidetükkide leidmine, mille tutid ja kiud olid värvitud kuningliku purpurlillaga. Radiosüsiniku meetod kinnitab, et need pärinevad umbes 1000. aastast eKr, mil piibli kohaselt valitsesid Jeruusalemmas kuningad Taavet ja Saalomon,” märkisid Tel Avivi ja Bar Ilani ülikoolid.

Kaevamised toimusid Timna orus leitud iidses vasesulatustöökojas.

See on esimene kord kui Levantis leitakse rauaaegseid purpurlillasid riideid.

Iisraeli Antiikasjade Ameti kuraator Naama Sukeniku teatas, et purpurlillat seostati kuningate, aadli ja vaimulikega, sest see oli kullast kallim.

“Enne viimast avastust leidsime vaid teokarpide jäänuseid ning värviseid potikilde, mis olid rauaaegse purpurlilla tootmise tõenditeks. Lõpuks leidsime ka 3000 aasta vanust värvitud riiet.”

Ka Türiaani lillana tuntud värv on isegi tänapäeval kõrge hinnaga. Paljud judaismi ja kristluse tekstid mainivad seda värvi korduvalt.

Tel Avivi ülikooli arheoloog Erez Ben-Yosef teatas, et leid muudab drastiliselt senist arusaama rauaaegsetest rändrahvastest. Timna leiukoht kuulub tema sõnul “piibli Edomi kuningriiki, mis piirnes lõunas Iisraeli kuningriigiga. Uued leiud kindlustavad meie arvamust, et Timnas oli eliit, mis viitab kihistunud ühiskonnale”.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi