Itaalia blokeeris ravimifirma AstraZeneca koroonaviiruse vaktsiinisaadetise tarnimise Austraaliasse, tegemist on esimese sellise ekspordikeeluga Euroopa Liidu reeglite alusel, ütles neljapäeval EL-i allikas. 

Rooma blokeeris AstraZeneca Itaalia tehases toodetud 250 000 doosi saatmise ning selle kiitis heaks ka Euroopa Komisjon. EL on kritiseerinud AstraZenecat blokile lubatud vaktsiinitarnete vähendamise eest. 

AstraZeneca vaktsiin on üks kolmest EL-is heakskiidu saanud vaktsiinist Pfizeri-BioNTechi ja Moderna vaktsiinide kõrval. 

Komisjoni “läbipaistvuse ja heakskiidu mehhanismi” alusel kontrollivad EL-i liikmesriigid heakskiidetud COVID-19 vaktsiinide eksporti blokist välja. 

See mehhanism käivitus 30. jaanuaril ja peaks kestma vähemalt märtsi lõpuni. 

See periood kattub lubatud vaktsiinidooside koguste kahanemise ajavahemikuga. 

Vaktsiinidooside tarnete vähenemist selgitas AstraZeneca sellega, et oli lubanud anda endast “parima”, et toimetada liikmesriikidele selles ajavahemikus umbes sada miljonit doosi. Praegu ennustatakse, et AstraZeneca tarned blokile saavad olema sellest umbes 40 protsenti. 

Austraalia, kes alustas Pfizeri-BioNTechi doosidega vaktsineerimist eelmisel nädalal, peaks alustama AstraZeneca vaktsiinidega süstimist reedel. 

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ütles jaanuaris, et EL-i ekspordikontroll on osa murettekitavast trendist, mis ohustab ülemaailmseid tarneahelaid. EL on üks maailma suurimaid vaktsiinitootjaid. 

EL-i reeglite järgi peab vaktsiini blokist eksportiv ettevõte saama selleks loa EL-i liikmesriigilt, kus selle tehas asub. Euroopa Komisjon annab seejärel ka omapoolse hinnangu. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi