Jaapan peab radikaalselt kiiremas tempos suurendama kaitsevõimekust, et seista vastu Hiina sõjalise võimekuse kasvule, ütles kaitseminister Nobuo Kishi neljapäeval avaldatud intervjuus.

Minister hoiatas, et Jaapani ja Hiina kaitsevõimekuse vahe suureneb iga aastaga.

“Me peame suurendama meie kaitsevõimekust radikaalselt teises tempos kui varem,” ütles ta, viidates Hiina sõjaliste kulutuste kasvule, samuti sõjapidamise uutele valdkondadele, seal hulgas kosmoses ja küberruumis.

Jaapani kaitsekulutused moodustavad umbes ühe protsendi sisemajanduse kogutoodangust, kuid Kishi ütles, et need peaksid lähtuma pigem vajadustest kui piiridest.

“Jaapanit ümbritsev julgeolekukeskkond muutub kiiresti kõrgendatud ebakindlusega,” tsiteeris väljaanne Nikkei kaitseministri sõnu. “Me peame kohaselt eraldama raha, mida me vajame meie riigi kaitsmiseks.”

Jaapani sõjajärgne põhiseaduse kohaselt on riigil kaitsevägi ning jõupingutused sõjalist võimekust tõsta on sageli kohanud riigisisest vastuseisu.

Kishi kommentaarid avaldati ajal, mil Jaapan on üha rohkem mures piirkondliku julgeolekukeskkonna, eriti Hiina kasvava enesekehtestamise pärast.

Sõjaline tasakaal Jaapani ja Hiina vahel on viimastel aastatel kaldunud üha rohkem Hiina poole ning vahe kasvab iga aastaga, ütles kaitseminister ajalehele.

Kishi lisas, et Jaapan peab Taiwaniga seotud küsimusi ka “meie enda probleemiks”. Hiina on üha suurendamas survet saarele, mida Peking peab mässuliseks provintsiks.

Jaapan on viimastel kuudel olnud üha valjuhäälsem Hiina sammude suhtes regionaalvetes, eriti rannikuvalve laevade viibimise pärast vaidlusaluste saarte ümbruses Ida-Hiina meres.

Eelmisel kuul arutasid Jaapani peaminister Yoshihide Suga ja USA president Joe Biden ka Tokyo muret Pekingi meretegevuse pärast, kasvavaid pingeid Taiwani osas ning Hiina jõuvõtteid Hongkongis ja Xinjiangis.

USA on pikka aega kutsunud Jaapanit ja teisi liitlasi suurendama sõjalist võimekust.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi