Vene opositsionääri Aleksei Navalnõi toetajad väljendasid sügavat muret tema otsuse üle alustada näljastreiki, kartes selle mõju Kremli kriitiku tervisele. 

Navalnõi (44) kuulutas näljastreigi välja kolmapäeval, et nõuda Vene vanglas ravi oma tervisehädadele. 

Ta kannab kahe ja poole aasta pikkust vangistust pettusesüüdistuste alusel karistuskoloonias Moskva lähistel. Ta peeti kinni, kui ta naases Venemaale Saksamaalt, kus ta oli ravil pärast mürgitamist, milles ta süüdistab Vene võime. 

Navalnõi sõnul kannatab ta vanglas tõsise seljavalu käes, samuti on tuimaks läinud tema jalad ning talle on manustatud vaid valuvaigisteid. 

Tema toetajate sõnul on näljastreigi väljakuulutamine tõsine ning nad ei usu, et ta sellest taganeb. 

“Navalnõi on alati pidanud sammu nagu näljastreik väga tõsiseks,” ütles opositsionääri pressiesindaja Ruslan Šaveddinov. 

“Me oleme väga mures tema seisundi pärast ja seetõttu nõuame kohest ligipääsu arstidele.”

Navalnõi paraneb veel ka augustis läbiviidud mürgitamisest, mis leidis aset lennul Siberist Moskvasse, mille tõttu tehti hädamaandumine Omskis. 

Kohalikud arstid ravisid teda mitu päeva ning lõpuks lennutati ta Berliini kunstlikus koomas. 

“Mul on õigus nõuda arsti ja saada ravimeid… Kui naljad kõrvale jätta, siis see hakkab mind juba segama,” ütles Navalnõi kolmapäeval. 

Vene vanglateenistuse sõnul antakse Navalnõile oma seisundile vastavat ravi. 

“Pärast mürgitamist ei tea keegi, mis tema keha reaktsioon sellisele situatsioonile võib olla ja see on väga murettekitav,” ütles Šaveddinov. 

Navalnõi liitlane Ljubov Sobol tarbis 2019. aasta suvel 32 päeva ainult vedelikku pärast seda, kui temal ja teistel opositsioonipoliitikutel keelati kohalikel valimistel kandideerimast. 

Navalnõi parem käsi Leonid Volkov ja mõned aktivistid Novosibirskis läksid näljastreigile 2015. aastal pärast seda, kui neil samuti ei lubatud kohalikest valimistest osa võtta. 

Vene seaduste järgi peab vanglateenistus kinnipeetavat sunniviisiliselt toitma, kui nad vabatahtlikult ei söö. 

Seadustes ei täpsustata, kuidas täpselt seda läbi viidakse, kuid aktivistide teatel on vangidele manustatud sööki suu või päraku kaudu või läbi toru. 

Navalnõi teab, et näljastreik on meeleheitlik samm,” ütles tema liitlane, majandusteadlane Sergei Guriev Twitteris. 

“Kui ta läks näljastreigile, siis see tähendab, et ta usub, et tal pole midagi kaotada, see olukord on talumatu.”

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi