Saksa kantsler Angela Merkel kutsus laupäeval leidma pragmaatilist lahendust Brexiti-järgse kaubanduse küsimusele, reageerides Londoni hoiatusele, et see ei kõhkle peatamast niinimetatud Põhja-Iiri protokolli, kui Euroopa Liit ei nõustu oma hoiakut muutma.

Merkel ütles veebis edastatud pressikonverentsil, et G7 tippkohtumise kõrvalt peetud kahepoolsel kohtumisel Briti peaministri Boris Johnsoniga toetas ta pragmaatilise lahenduse leidmist.

Suurbritannia ja Euroopa Liidu “ühine jõukus on olulise tähtsusega”, ütles Merkel.

Ta ütles, et tuletas Johnsonile meelde, et EL “peab kontrollima oma turgu” ning “tõsiasja, et kui Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahele piirikontrolli ei tehta, siis see ei muuda midagi”.

“Aga mis puudutab (protokolli) rakendamist praktikas, siis peame uurima, mida me saame teha paremini Põhja-Iirimaa kodanike jaoks,” ütles ta.

Boris Johnson oli ennist hoiatanud, et peatab Brexiti-järgse kaubandusleppe rakendamise Põhja-Iirimaal, juhul kui ei leita lahendust tolli küsimuses.

Brüsselit pahandas Londoni võimetus viia sisse tollikontroll kaupadele, mis liiguvad Inglismaalt, Šotimaalt ja Walesist üle Iiri mere Põhja-Iirimaale.

EL-i liidrid edastasid G7 tippkohtumise kõrvalt Johnsonile hoiatuse, käskides tal oma lubadusest kinni pidada ja hakkama rakendama Põhja-Iiri “protokolli”, mis allkirjastati ÜK ja EL-i vahelisest kaubandusleppest eraldi.

Kuid Johnson kutsus taas trotslikult EL-i kompromissile, nõudes pragmaatilisemat lähenemist pärast seda, kui sellel nädala algul toimunud läbirääkimised küsimuse lahendamiseks katkesid.

Ta ütles, et pole valmis ohustama Suurbritannia territoriaalset terviklikkust ning “ei kõhkle kasutamast protokolli artiklit 16”, mis peatab selle rakendamise.

“Me peame selle ära lahendama,” ütles ta telekanalile Sky News. “Usun, et suudame selle ära lahendada. Kuid meie EL-i sõbrad ja partnerid peavad mõistma, et teeme, mida iganes vaja on ja selles osas on veidi arusaamatusi.”

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi