New Yorgi osariigi kuberner ja Ühendriikide suurima linna New Yorgi linnapea teatasid esmaspäeval seoses päevi kestnud vägivaldsete meeleavaldustega, et linnas hakkab alates kella 23 õhtul kehtima liikumiskeeld.

New Yorgi meer Bill de Blasio kuulutas välja öise liikumiskeelu vahemikus kell 23.00 õhtul kuni 5.00 varahommikul seoses kohati vägivaldseiks muutuvate rassismivastaste meeleavaldustega riigi eri paigus.

“Me toetame rahumeelseid meeleavaldusi,” säutsus De Blasio pärast oma otsust, mille ta langetas kooskõlas osariigi kuberneri Andrew Cuomoga.

De Blasio ja Cuomo ütlesid, et vägivallapuhangud, milles on rüüstatud kauplusi, põletatud politseisõidukeid ning tekitatud muul viisil kahju, ei jäta neile suurt valikut.

“Me ei saa lasta vägivallal õõnestada praeguse hetke sõnumit,” ütles De Blasio avalduses.

Cuomo süüdistas inimesi, kes otsivad võimalusi “juhtida tähelepanu kõrvale” peamiselt sõnumilt ning “häbistada” meeleavaldusi. Tema sõnul ei tohi lasta sellistel inimestel õõnestada avalikku korda.

Varem on juba mitu Ühendriikide suurlinna kehtestanud öise liikumiskeelu, eesmärgiga saada vägivald ja rüüstamine kontrolli alla.

Nii De Blasio kui Cuomo, mõlemad demokraadid, kritiseerisid samuti politseid teatud sammude eest, mis on valanud õli tulle ja tekitanud veelgi suuremat raevu meeleavaldajate seas.

Politseivolinik Dermot Shea ütles varem esmaspäeval, et teda paneb muretsema, kas inimesed peavad kinni liikumispiirangutest.

Ööl vastu esmaspäeva rüüstati mitmel pool Manhattanil kauplusi ning Shea sõnul peeti kinni sadu inimesi.

Politsei teatel tulistati varahommikul peenes Soho linnaosas 21-aastast meest, kes viidi haiglasse. Korrakaitsjate sõnul ei ole tema vigastused eluohtlikud.

Sohos rüüstati teiste seas ka Rolexi, Kate Spade’i ja Prada butiike ning mitmeid elektroonikakauplusi, mis on olnud koroonaviiruskriisi tõttu kinni juba enam kui kaks kuud.

Esmaspäeva hommikul võis näha tavapärasemast rohkem politseinikke Soho tänavail ning õhus oli värskelt lõigatud vineeri lõhna, kui poeomanikud barrikadeerisid oma kauplusi.

“See on häiriv, kuna ma toetan sajaprotsendiselt meeleavaldajaid ning seisan politseivägivalla vastu ning selle vastu, et pahad võmmid tapavad värvilisi inimesi, mil iganes nad kirevase päralt seda tahavad, ent see siin on täiesti teine lugu,” ütles õpetaja ja kauaaegne Soho elanik Ruby Packard.

“Nii mõnedki inimesed kasutavad seda põhjendusena tekitada kaost ja lihtsalt vägivallatseda,” ütles naine.

Pühapäev oli New Yorgis järjekorras kolmas öö, mil valdavalt rahumeelsed päevased demonstratsioonid aset leidsid ning millele järgnesid kaost täis ööd, paigutised vägivallapuhangud ning rida kinnipidamisi, millest ei pääsenud ka linnapea tütar.

New York Posti valdusse sattunud kinnipidamist tõendava dokumendi kohaselt keeldus 25-aastane Chiara de Blasio lahkumast Manhattani tänavailt laupäeval, kui politseinikud tänavat sulgesid, kuna inimesed loopisid asju.

Mustanahaline Chiara de Blasio kutsuti hiljem kohtu ette ning tal lasti minna.

De Blasio isa ütles esmaspäeval, et ta ei saanud tütre kinnipidamisest teada enne kui pühapäeval meedia sellest kirjutas. Ta lisas, et tütre sõnul ei teinud viimane midagi valesti.

“Ta ütles selgesõnaliselt, et uskus end täitvat politseinike korraldusi ning tegi nii nagu talt paluti,” ütles De Blasio ajakirjanikele. Linnapea sõnul imetleb ta oma tütart selle eest, et viimane “püüdis rahumeelselt muuta miskit, mida ta peab ebaõiglaseks”.

Mitmel pool riigis on kümned tuhanded inimesed tulnud tänavaile meelt avaldama seoses George Floydi surmaga ning ka paljude muude mustanahaliste surmadega, seda eriti politsei käe läbi.

Mustanahaline Floyd suri esmaspäeval, kui Minneapolise valgenahaline politseinik talle kinnipidamise ajal põlve kaelale surus.

Floydi perekonna advokaat ütles esmaspäeval, et eraviisilised kohtumeditsiini uurijad tuvastasid Floydi surma põhjusena lämbumise püsiva surve avaldamise tagajärjel, mitte varasema südameprobleemi tõttu nagu seisis ametlikus surmatunnistuses.

Pühapäeval avaldasid politseinikud mitmel pool New Yorgis solidaarsust meeleavaldajatega. Nii võis näha siin-seal politseinikke põlvitamas koos protestijatega ristmikel, kui meeleavalduse korraldaja hüüdis välja politseivägivallas surnud inimeste nimesid.

Samas on politsei sattunud kriitika alla seoses kokkupõrgetega nädalavahetusel.

Shea sõnul uurib sisejuurdlus kuut juhtumit, milles on esitatud süüdistus politseinike käitumise suhtes. Neist ühel juhul sõitis kaks politseisõidukit läbi meeleavaldajate summa laupäeval Brooklyni linnajaos.

Ehkki De Blasio kaitses laupäeval politseinikke, öeldes, et viimased olid rünnaku sihtmärgiks, muutis ta esmaspäeval oma tooni.

“On endiselt vastuvõetamatu, et meie politseinikud peaksid eales rahvamassi sisse sõitma.”

Pühapäeval postitati sotsiaalmeediasse videolõik, millest võis näha politseinikku sihtimas relvaga demonstrante, kes avaldasid meelt Manhattani prahti täis tänaval. Politseinik sihib rahvast viis sekundit, misjärel inimesed pagevad ning tema ülemus tuleb ja ajab politseiniku minema.

De Blasio kutsus politseijaoskonda viivitamatult antud politseinikult relva ja ametimärki ära võtma, ehkki linnapea lisas, et ta ei ole kursis juhtunu täpsete asjaoludega, mis videolõigule jäid.

Cuomo sõnul on mõned politseinikud pingestanud olukorda oma “äärmiselt häirivate” tegevustega.

Linna politseiameti juht kritiseeris seepeale kuberneri, et viimane süüdistab valesid inimesi kaose eest.

“Terroristid põletavad ja rüüstavad meie linna,” ütles politsei heatahtlikkuse ühenduse president Patrick Lynch.

Cuomo kritiseeris samas ka inimesi, keda ta nimetas protestide ärakasutajateks vägivalla ja rüüstamise nimel.

Kuberneri sõnul kahjustab seaduserikkumine meeleavaldajate siirast sõnumit ning annab protestide kriitikutele alust neid kõiki kurjategijateks tembeldada. Samuti kahjustab selline käitumine linna jõupingutusi võidelda koroonaviiruse pandeemia mõjudega nii ühiskondlikul tasemel kui majanduslikus plaanis.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi